Nadwrażliwość Józefa Plessa w Grudziądzu

 

Jeden z najciekawszych polskich pisarzy Józef Pless niebawem będzie obchodził swoje siedemdziesiąte urodziny. Z tej okazji wraca do Grudziądza w którym stawiał swoje pierwsze literackie kroki.

 

Poezja Józefa Plessa to emocje i uczucia ubrane w słowa i ustawione w wersach. Każde z nich jest przemyślane, dobrane ze starannością. Utwory Józefa Plessa wymagają od czytelnika skupienia, refleksji i zaangażowania. W jego twórczości jest wiele mądrości, takiej życiowej, doświadczenia, spokojnej analizy i refleksji nad czasem minionym oraz rozważań na temat przyszłości. Józef Pless w swoich wierszach prezentuje niezwykłą wręcz różnorodność. Jego poezja jest jak życie, które ciągle zaskakuje i każdego dnia wygląda inaczej. Niektóre poruszane przez niego tematy są trudne i niezwykle wzruszające, ale również pozornie banalne sytuacje potrafi opisać w taki sposób, że nabierają magicznego charakteru, obrazowości, przyciągają i sprawiają, że człowiek się wręcz zapada w poezję i te miejsca, i te słowa, i te uczucia.

 

Pięćdziesiątka Józefa Plessa

 

„Twórczość Józefa Plessa jest, jak ich autor, ogromnie wrażliwa i subtelna, można by nawet rzec, że jest nadwrażliwa.” – Wyjaśnia Juliusz Bolek – laureat nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. – „Wchodząc w świat wyobraźni Józefa Plessa wchodzimy w ultra delikatną rzeczywistość. To właśnie jest cechą wyróżniającą twórczość pisarza. Trudno zrozumieć, dlatego tak oryginalny autor, o światowej popularności, jest tak mało znany w Polsce. Sądzę, że to ogromna zasługa grona bezinteresownych zawistników. Bardzo to przykre. Cieszę się, że Józef Pless jest ponad takie przyziemności, żal, że wielu czytelników, którzy nie mieli okazji na kontakt z jego twórczością nawet nie wiele traci.” – Uważa Juliusz Bolek – laureat nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO.

 

Józef Pless urodził się w 1950 roku. Pochodzi z Grudziądza. Jest poetą, prozaikiem, tłumaczem i publicystą, a także twórcą wielu wydarzeń kulturalnych. W 1978 roku założył Teatr Poezji „Ja i Oni” w Grudziądzu. Pracował tam jako reżyser, scenarzysta, scenograf i aktor. W 1989 roku opuścił Polskę i wyjechał do Republiki Federalnej Niemiec. Początkowo mieszkał na terytorium ówczesnego tzw. Berlina Zachodniego, a później w Lubece.

 

Józef Pless jest autorem kilku tomików wierszy, m. in.: „Partner tancerki czarnej” (Lubeka 1996), „Obraz wyschniętych wód” (Grudziądz 1998), „Pół na Pół” (Kraków 2001), „Codzienna lekcja historii” (Warszawa 2003), „Lubeckie paciorki do syna” (Warszawa 2008) oraz przekład tomiku „Obraz wyschniętych wód – Das Bild der ausgetrockneten Gewässer” (Hamburg 2003), i „Pro i Kontra” (2014), W 2006 roku wydał powieść „Jaki tam ze mnie volkswagen”, a w 2008 biografię „O Wojtku Siemionie”, za którą otrzymał nagrodę literacką „Złote Pióro” oraz „Wieża malowana. Wspomnienia o Wojciechu Siemionie” (2011).Jest współautorem (wraz z malarką Marleną Nizio) albumu poetycko-malarskiego „Madonny cudami słynące” (Lublin 2010).

 

 

Józef Pless tłumaczy poezję niemiecką na język polski i odwrotnie. Jest laureatem wielu nagród literackich w Polsce i za granicą. Uczestniczył w salonach książki w Paryżu we Francji, Brukseli w Belgii i Budapeszcie na Węgrzech. Bierze udział w corocznych Międzynarodowych Dniach ks. Sarbiewskiego na Mazowszu. Jego wiersze były tłumaczone m.in. na języki: japoński, angielski, niemiecki, węgierski, francuski i czeski.

 

Józef Pless należy do: Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie, Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Paryżu, Fundacji Artystycznej „Pegasus” w Hamburgu, Stowarzyszenia Autorów Niemieckich i Ich Przyjaciół w Lubece, Związku Literatów na Mazowszu, Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie (współzałożyciel), Academia Europaea Sarbieviana Sektion Jacob Balde w Lubece.

 

Teraz w czwartek, 8 września 2022 roku, o godz. 18.30 Józef Pless będzie obchodził uroczyście swoje 70. Urodziny. Organizatorem jest Klub Akcent Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. W świat swojej poezji Józefa Plessa wprowadzi publiczność osobiście autor. Wiersze dostojnego jubilata przedstawią też aktorki Joanna Kasperska i Ewa Grzeszczuk.

 

Wyjątkowy Optymista Roku

 

Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu to instytucja mieszcząca się w dwóch budynkach: w dawnym Teatrze Ziemi Pomorskiej przy ul. Teatralnej 1 oraz Klubie Akcent przy ul. Wybickiego 38. Centrum Kultury od początku swojego istnienia, czyli od 1991 roku, prowadzi szeroko zakrojoną działalność impresaryjną w zakresie teatru, muzyki i kabaretu. Jest organizatorem wielu imprez cyklicznych. Do najważniejszych należą: festiwal Grudziądzka Wiosna Teatralna, Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Koncerty Niedzielne z muzyką klasyczną, przeglądy twórczości młodych Kieszeń Sceniczna i Grudziądzkie Amatorskie Prezentacje Artystyczne. Ponadto w czasie trwania sezonu kulturalnego można obejrzeć na scenie przedstawienia w wykonaniu teatrów z całego kraju, wysłuchać koncertów muzyki: klasycznej, operowej i operetkowej, jazzowej i estradowej a także zobaczyć występy najlepszych grup kabaretowych. Inną ważną działalnością Centrum Kultury jest organizacja imprez plenerowych. Co roku w czerwcu na Błoniach Nadwiślańskich odbywają się koncerty z okazji Dni Grudziądza, a w sierpniu Pożegnanie wakacji. To nie wszystko, w okresie urlopowym, przez dwa miesiące, mieszkańcy miasta oraz turyści mogą korzystać z innej plenerowej oferty jest to festiwal Lato na Starym Mieście. W tym czasie w najpiękniejszych zakątkach Grudziądza odbywają się koncerty i spektakle uliczne.

 

Centrum Kultury Teatr wspiera również działalność i twórczość amatorską, przy instytucji działają m. in. młodzieżowy chór mieszany “Alla Camera”, oraz zespoły rockowe. Odbywają się tu zajęcia plastyczne i teatralne dla dzieci i młodzieży. W budynku znajduje się również profesjonalne Studio Produkcji Telewizyjnej, które przygotowuje program kulturalny „Magazyn Qltura” emitowany w czwartki w Telewizji Kablowej.

 

Ważną rolę w działalności Centrum Kultury Teatr pełni Klub Akcent. To właśnie tu odbywają się koncerty, wystawy – jest to również doskonałe miejsce spotkań takie jak obchody jubileuszu Józefa Plessa. Klubowa scena gościła dotąd wielu znamienitych muzyków, czołówkę jazzu, bluesa, poezji śpiewanej, a także rocka.  Obok muzyków swoją twórczość prezentują tu również malarze, graficy i fotograficy. Galeria Klubu Akcent to miejsce gdzie wystawiane są prace nie tylko grudziądzkich artystów. Prezentowane tu ekspozycje stanową szeroki przekrój twórczości z całej Polski. Zachwycają różnorodnością podejmowanej tematyki, technikami wykonania, a przede wszystkim talentem autorów.

 

Agencja Informacyjna, kultura, /DEC/ 3.09.2022