Myszeida. Utwór Ignacego Krasickiego wydany w języku angielskim

Myszeida jest zbiorem trzech najpopularniejszych poematów heroikomicznych, których autorem jest Ignacy Krasicki. Dzięki angielskiemu wydawnictwu Glagoslav Publications książka została wydana w języku angielskim. Poematy przetłumaczył  amerykański profesor i tłumacz literatury Charles S. Kraszewski. Wydana właśnie książka zawiera trzy słynne poematy Ignacego Krasickiego „Myszeida”, „Monachomachia czyli wojna mnichów” oraz „Antymonachomachia”.

Pierwszy tytułowy poemat to nawiązanie do ”Kroniki Polskiej” Wincentego Kadłubka i jego  legendy o królu Popielu. Opowiada historię wojny kotów z wojskami w szczurzo- mysimi pod dowództwem Gryzomira. Posługując się światem zwierząt autor w krytyczny sposób opisuje obyczajowość szlachecką, awanturnictwo, egoizm i przekupstwo posłów. Wyśmiewa również literacką manierę baroku i sentymentalizmu.

Drugi z poematów, „Monachomachia czyli wojna mnichów” to historia walki między mieszkańcami dwóch zakonów. Z jednej strony dynamiczny oraz pełen komizmu i groteski utwór, z drugiej strony ostra krytyka zamaskowana zabawnymi postaciami. Ignacy Krasicki, który sam był osobą duchowną, występuje w tym utworze przeciwko zasobnemu życiu kapłanów, ich próżniactwu i zacofaniu.

Ostatni z utworów „Antymonachomachia” to ironiczna pochwała życia zakonników. Utwór powstał  jako przeciwieństwo „Monachomachii”.

Wydawnictwo Glagoslav Publications jest jednym z najlepszych wydających polską klasykę literacką w języku angielskim. Wśród autorów, których książki wydane zostały nakładem tego wydawnictwa znajdziemy między innymi Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Stanisława Wyspiańskiego.

Tłumaczenia książki Ignacego Krasickiego na język angielski dokonał Charles S. Kraszewski, znany profesor, slawista, a także tłumacz literatury polskiej, czeskiej, słowackiej oraz łaciny i greki. Charles S. Kraszewski jest również poetą, a jego wiersze ukazały się w literackich czasopismach w Stanach Zjednoczonych.

Ignacy Krasicki, herbu Rogala urodził się 3 lutego 1735 w Dubiecku, a zmarł 14 marca 1801 w Berlinie. Biskup warmiński, arcybiskup gnieźnieński, sambijski, hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, prezydent Trybunału Głównego Koronnego w Lublinie, poeta, prozaik, publicysta, kawaler Maltański zaszczycony Krzyżem Devotionis. Nazywany Księciem Poetów Polskich, był jednym z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia. Tworzył głównie bajki, satyry i poematy heroikomiczne.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 03.06.2020