Msza w studio radiowym we Lwowie

 

Wolontariusze z lwowskiego radia, prowadzą transmisje Mszy Świętej, którą odprawia redaktor-zakonnik w maleńkim studio radiowym od początku pandemii na Ukrainie

W audycjach po polsku Katolicki Program Radiowy we Lwowie mówi o życiu Kościoła, promuje muzykę chrześcijańską i prowadzi program dla dzieci i młodzieży. Od 22 marca 2020 r. w każdą niedziele, transmituje także msze z niewielkiego studia radiowego, które zamienia się w tym czasie w kaplicę.

“Sama idea Mszy Świętej, wyszła od radiosłuchaczy. To radiosłuchacze zadzwonili do nas, skontaktowali się z nami na samym początku pandemii, w marcu 2020 r. prosząc o to, aby przez fale radiowe mogli słuchać Mszy. W tamtym czasie w nabożeństwach w kościołach mogło uczestniczyć tylko 10 osób.” – Wyjaśnia ks. Mariusz Krawiec  dyrektor Katolickiego Programu Radiowego we Lwowie na Ukrainie.

W studiu znajduje się miejsce dla kapłana, z przygotowanym tuż przed programem przykrytym obrusem ołtarzykiem i wszystkim co potrzebne jest do sprawowania liturgii. Zazwyczaj obecny jest też lektor do odczytania fragmentów Pisma Świętego na dany dzień, a także kantor, który inicjuje śpiew. We Mszy, bierze także udział realizator dźwięku, podczas przyjmowania Komunii włącza odpowiedni podkład muzyczny i wychodzi na chwilę z realizatorki.

Dzięki kamerce internetowej i specjalnemu programowi w laptopie, w wideo-transmisji na żywo mogą brać udział także użytkownicy Facebooka. Jak widać po interakcji na fanpagu i telefonach do studia, “radiowa kaplica” jest potrzebna, szczególnie pechowcom na kwarantannach!

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / Adrian Kobyłka, Lwów/10.12.2020

 

Related Post