Moskwa nad Wisłą – tajemnice Królowej Rzek

„Moskwa nad Wisłą” i „Wisła na Mazowszu. XIX-wieczne plany regulacji rzeki w granicach byłego zaboru rosyjskiego.”, to dwie, nowe, tegoroczne książki profesora Lecha Królikowskiego. Jedna wydana przez wydawnictwo Astra, druga ukazała się staraniem Wydawnictwa Warszawskiego. Obie książki są już dostępne dla czytelników.

 

Książki „Moskwa nad Wisłą” i „Wisła na Mazowszu. XIX-wieczne plany regulacji rzeki w granicach byłego zaboru rosyjskiego” są komplementarne wobec siebie. Autor prof. Lech Królikowski dużo czasu poświęca dziewiętnastowiecznej historii, dlatego oba tytuły są o obecności Rosjan w Polsce i o tym, co się z tym wiązało.” – Wyjaśnia dr Agnieszka Skórska-Jarmusz z Wydawnictwa Warszawskiego. – „Publikacje mają różny charakter. jedna z nich jest typowym naukowym wydawnictwem. Druga jest pewną kontaminacją naukowej treści, w której jest dużo technicznych szczegółów. Wydaliśmy ją w formie albumu, żeby jak najlepiej przybliżyć tą treść czytelnikowi”. – Dodaje dr Agnieszka Skórska-Jarmusz.

 

Książki prof. Lecha Królikowskiego to pasjonująca historia o centralnym odcinku Wisły – Królowej Polskich Rzek. Jednocześnie jest to opowieść o tym, co działo się w granicach zaboru rosyjskiego. „Zachęcam do zapoznania się z książką, bo jest ona pełna ciekawych  informacji, historycznych dat, faktów i liczb.” – Powiedział prof. Lech Królikowski. – „Wszystko było przeze mnie sprawdzone, do każdego stwierdzenia podaję przypisy.”

 

Prof. Lech Królikowski – polski varsavianista i samorządowiec, burmistrz Mokotowa (1990–1992). W latach 1992-94 prezes fundacji „Promocja Polska”. Radny Ursynowa i przewodniczący Rady Dzielnicy (od 2010), profesor i rektor Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia. Wieloletni pracownik Polskiej Akademii Nauk, a także Najwyższej Izby Kontroli.

 

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 02.12.2019