Miłe / Niemiłe według Oryszyn

Uczucia bywają miłe i niemiłe. Zdaje sobie z tego sprawę malarka Oryszyn. Uznała to za interesujący temat na wystawę obrazów.

 

„Miłe/niemiłe” Oryszyn to cykl 20 obrazów przedstawiających dwadzieścia uczuć: 10 miłych i 10 niemiłych. Obrazy stanowią próbę materializacji uczuć, nadania im fizycznej postaci. Każdy obraz zamiast podpisu ma numer. Odbiorca może przy pomocy listy uczuć zastanowić się jakie uczucie pokazuje dany obraz. Kuratorem wystawy jest Marcin Kokoszko.

 

 

„Dlaczego namalowałam 20 obrazów pod wspólnym tytułem Miłe/Niemiłe?” – Odpowiada malarka Oryszyn. „Idea cyklu to efekt moich własnych doświadczeń i obserwacji. Pamiętam w moim życiu taki moment, kiedy chętnie uczestniczyłam w różnych warsztatach rozwojowych. Właśnie na jednym z nich prowadząca trenerka powiedziała: „Kiedy na moje pytanie: – „Jakie uczucie Ci wtedy towarzyszyło? – klient odpowiada: „Myślę, że czułem się dobrze.” – to znaczy, że muszę z nim zacząć pracę od podstaw, czyli od umiejętności nazywania własnych uczuć”. Ta historia bardzo mnie zaciekawiła. Pamiętam, jak potem rozmawiałyśmy, że to, co nie ma fizycznej, dotykalnej, materialnej postaci łatwo nam umyka. Wtedy narodził się we mnie pomysł, aby taką postać nadać uczuciom. Postanowiłam namalować uczucia na płótnach jednego rozmiaru (92 cm x 73 cm), aby stworzyć kolekcję możliwą do pokazania na wystawie i za ich pomocą zaprosić odbiorców do identyfikacji własnych uczuć.

 

 

Książka Marshala Rosenberga „Komunikacja bez przemocy” zawiera listę uczuć  akceptowaną przez psychologów. Z niej Oryszyn wybrała 10 miłych i 10 niemiłych uczuć – taki podział jest stosowany w psychologii. Uczucia miłe to np.; fascynacja, spokój, oczarowanie, spełnienie, zauroczenie, zaufanie, ukojenie, życzliwość, inspiracja, zadowolenie. Uczucia niemiłe to: zdenerwowanie, udręczenie, osamotnienie, załamanie, napięcie, rozgoryczenie, rozdrażnienie, odrzucenie, otępienie, smutek. Malarka tworząc cykl obrazów zaprasza odbiorców do identyfikacji, odgadnięcia uczuć, które ilustrują obrazy.

„Mój projekt pokazuje, iż dziś rolą sztuki, a w moim przypadku malarstwa, może być również rozwój osobisty.” – Wyjaśnia Oryszyn. – „Poprzez sztukę stworzę bezpieczny obszar dla rozwoju każdej, zainteresowanej osoby. – Dodaje.

 

 

Oryszyn ukończyła Architekturę Krajobrazu w Warszawie oraz Akademię Sztuk Plastycznych w Łodzi na wydziale Grafiki i Malarstwa.

Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju jak i za granicą, współzałożycielką grupy malarskiej „Kierunek”. Razem z Aleksandrą „Alexit” Tropisz działa w nieformalnej organizacji „Przestrzeń dla Sztuki” realizując różne projektu artystyczne. Realizuje się głównie w malarstwie abstrakcyjnym. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

 

 

Ekspozycja „Miłe/niemiłe” Oryszyn jest prezentowana do 27 listopada 2019 roku w Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2, Warszawa

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna,  Kultura /BEJ/ 19.11.2019