Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

 

Przyjaźń to stosunki, które odnoszą w głównej mierze relacji międzyludzkich. Również dotyczą życzliwości wśród narodów, krajów czy innych instytucji. Okazja do pielęgnowania tych relacji jest przy okazji Międzynarodowego Dnia Przyjaźni.

 

Święto ustanowione zostało w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest obchodzone 30 lipca. Idea tego dnia została zaproponowana już w 1958 roku przez Paragwaj. Natomiast tradycja w niektórych krajach sięga początków XX wieku. Zwyczaj został rozpowszechniony w głównej mierze dzięki mediom społecznościowym.

 

Przyjaźń kojarzy się z relacją międzyludzką. Może mieć różne podłoża i w różny sposób jest zawierana. Często jest tak, że osoby zbliża do siebie wspólny “wróg” lub podobne problemy. Najsilniejsze relacje łączą ludzi o wspólnych przekonaniach lub zainteresowaniach. Choć istnieją różne formy przyjaźni, to zawierają takie cechy i uczucia jak: dobroć, empatia, lojalność, przebaczenie, uczciwość, zaufanie itp.

 

Mówi się, że przyjaciele potrafią być bliżsi niż rodzeństwo. Często jednak nie dlatego, że dana osoba ma trudności w relacjach z bratem lub siostrą. Różnice w komunikacji mogą wynikać chociażby przez różnicę wieku.

 

Umiejętność nawiązywania przyjaźni rozwija się już w dzieciństwie. Wiele badań potwierdza, że przyjaciół poznajemy najczęściej w latach szkolnych. Dzieci potrafią przyjaciółmi określać osoby, z którymi po prostu dzielą się tym co mają lub spędzają dużo czasu.

 

Relacje te są mocniej rozbudowane w okresie dojrzewania. Ludzie skupiają się wtedy na swoich zainteresowaniach i przekonaniach, szukając przy okazji innych, podobnych osób. Jest też tak, że przyzwyczajamy się do osób, które znamy od lat i coraz lepiej je poznajemy. Natomiast w okresie dorosłości przyjaźń zapewnia pozytywne relacje towarzyskie. Przyczynia się także do odpowiedniego samopoczucia emocjonalnego i psychicznego w codziennym życiu. Badania wskazują, że najtrudniej nawiązać i utrzymywać przyjaźń poprzez pracę.

 

Przyjaźń może odnosić się także do relacji pomiędzy krajami. Ale wciąż skupia się w głównej mierze na podobieństwach kulturowych i tradycyjnych, przykładowo wśród państw sąsiadujących ze sobą lub o podobnej historii.

 

Co ciekawe oznaki przyjaźni można znaleźć także wśród zwierząt. Szczególnie tych domowych i bardziej rozwiniętych pod względem inteligencji.

 

W Polsce obchodzimy także odręczny Dzień Przyjaciela, który wypada 9 czerwca.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /KAM/ 26.07.2019

 

Related Post