Marzena Gajewska: Czas, byśmy nauczyli się rozumieć naszą przeszłość

 

Kochany Izraelu, Moja Polsko – czas nam się zatrzymać. Czas zacząć rozmawiać. Czas najwyższy nauczyć się siebie. Różnimy się, jesteśmy na dwu biegunach Pamięci. Jest znacznie gorzej.

Ty, Izraelu uczysz swoje dzieci innej historii. Historii napisanej bólem i strachem. Historii utkanej ze wspomnień Ocalonych. W niej nie ma miejsca na uczciwość historyczną. Jest Pamięć STRACHU, NIENAWIŚCI, ŚMIERCI i NIEZGODY na los. Tym nakarmiłeś pokolenia Izraelczyków. Wiem, że musisz, by Oni mogli bez mrugnięcia sięgnąć po broń i bronić swojej Ojczyzny, by nikt więcej nie odważył się wymyślić Ostatecznego Rozwiązania. I te wspomnienia, relacje Twoich Ocalonych z Holokaustu są prawdziwe. Opowiadają swoje emocje, myśli, wypowiadają swój strach i przerażenie. Wypłakują niezgodę na los.

Tylko to droga donikąd.

Czy dziewczynka, która spędziła lata na strychu w ciemnościach, gdy jedynym kontaktem często było jedzenie podawane w milczeniu i zabierany nocnik z fekaliami przez milczących, polskich gospodarzy czuje do nich wdzięczność? Ona w sobie zamknęła na całe życie złość. I ja to rozumiem. Ale też rozumiem ukrywającą ją rodzinę. Oni ryzykowali, to co najcenniejsze: Życie swoich dzieci. Bo wojna Hitlera i niemieckiej machiny była totalna. Za pomoc Żydom, za kromkę chleba, najmniejszy ludzki odruch dla Twoich synów, moi ojcowie byli zabijani. Polska była jedynym krajem, prócz Ukrainy, ale tę dotknęło to przez chwilę – wpadła w ręce Wielkiego Brata, tego samego, z którym dwa dni temu chcesz na nowo napisać historię ofiar – gdzie za POMOC ŻYDOM NIEMCY WYDALI NA POLAKÓW KARĘ ŚMIERCI.

Ty, Izraelu masz prawo, zgodnie z którym, nie ukarzesz Żyda, który, by ratować siebie wydał swoich współbraci na śmierć.
My, Izraelu nie znamy tego pojęcia. Za takie nikczemne zachowanie Polaka, moje Państwo Podziemne dawało wyroki śmierci. A po zakończeniu wojny każdy kolaborant i szmalcownik miał proces i poniósł karę.

Tak, Izraelu. Polska za wydanie na śmierć Twoich synów zabijała Polaków! I jesteśmy z tego dumni!

Czas, byśmy nauczyli się rozumieć naszą przeszłość.

Czas, by wycieczki śladem Ocalonych, na które wysyłasz swoje dzieci zrozumiały Polskę. Odwiedziły muzeum Pollin, muzeum Ulmów w Markowej. Muzeum Powstania Warszawskiego i by obowiązkowym punktem były ROZMOWY z Polakami.

Nie, Izraelu, wbrew temu, co chcesz mi powiedzieć MY NIE ZJADAMY ŻYDÓW NA ŚNIADANIE. Jesteście częścią naszej tożsamości. Bez was Polska byłaby innym, gorszym krajem. Zacznij z nami rozmawiać.

Polsko, musisz zrozumieć ból Izraela.

Agencja Informacyjna

Marzena Gajewska

Agencja Informacyjna, Opinie, 20.02.2019,