Maria Danielak – Niepokój

Aż dwie wystawy malarstwa Marii Danielak czekają na zwiedzających w Warszawie. Najpierw ekspozycja w Pragalerii, a później w Teatrze 6 piętro.

Maria Danielak w swojej twórczości za cel przyjęła przywracanie magii światu. Robi to albowiem uważa, że ludzie wierzą już tylko w rozum i postęp technologii. W obrazach Marii Danielak miesza się mistyka z codziennością, a świat duchowy ze światem martwych przedmiotów. Ta subtelna, niepokojąca atmosfera, niezwykle trudna jest do przekazania za pomocą słów.

 

 

Świat malarski Marii Danielak jest na współczesny. Można w nim jednak odnaleźć cytaty z twórczości Lovecrafta, okultystyczne artefakty, rytualne gesty, wykonywane przez smukłe dłonie przedstawionych postaci (z których wiele stanowi autoportret artystki). W płótnach artystki dominuje melancholia, oczekiwanie, smutek, tęsknota, a może nawet wyobcowanie z otaczającej rzeczywistości.

 

Wystawa „Niepokój” Marii Danielak to przekrojowy ekspozycja prac, podsumowujących ostatnie trzech lat pracy malarki. Prezentacja będzie dostępna dla zwiedzający od 4 do 10 stycznia 2020 roku w Pragalerii przy ul. Stalowej 3 na warszawskiej Pradze. Na drugą wystawę prac Marii Danielak organizatorzy zapraszają od 17 stycznia do 13 lutego 2020 roku. Ekspozycja jest prezentowana w ramach projektu „Sztuka na 6.” i będzie można ją zwiedzać w Teatrze 6 piętro, który mieści się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

 

Maria Danielak urodziła się w w 1987 roku w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Miała dwie wystawy indywidualne: „Strach ma wielkie oczy”, Coffee Karma, Warszawa (2015) i „Zmory i widziadła”, Ośrodek Działań Artystycznych Dorożkarnia, Warszawa (2017). Jej prace były też prezentowane w ramach ekspozycji zbiorowych.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /BEJ/ 03.01.2020