Magdalena Ogórek spotka się z czytelnikami w Krakowie

 

Magdalena Ogórek 30 listopada 2018 r. będzie promować w Domu Polonii w Krakowie swoją najnowszą książkę „Lista Wachtera. SS-man który okradł Kraków”. Publikacja jest wynikiem śledztwa prowadzonego przez autorkę, historyka, doktora nauk humanistycznych w 8 krajach na 2 kontynentach.

Tytułowy bohater książki Otto von Wächter to austriacki baron SS i przyjaciel Himmlera.  Był on prawą ręka Hansa Franka w okupowanym Krakowie. Będąc wybitnym koneserem sztuki – zbudował swoją kolekcję dzięki dziełom złupionym w Krakowie i Lwowie, gdzie tworzył ukraińskie SS-Galizien.

Wachter po klęsce nazistowskich Niemiec, zdobył fałszywe papiery i trafia na ścieżkę przerzutową nazistów z Europy do Brazylii. Nazistowski zbrodniarz bezpiecznie schronienie dla siebie znalazł w Watykanie.

– „Lubimy żyć w takiej ułudzie, że dobro zawsze jest nagradzane, a zło zawsze dosięga sprawiedliwa kara” – mówiła Magdalena Ogórek podczas spotkania w warszawskiej “Galerii Delfiny“. – „Tymczasem odkrywając to, co stało się po 1945 roku, okazało się, że jest zupełnie nie tak. Że nasze, historyków pojęcie jest bardzo mgliste, bo to co zachowało się w źródłach i to co kryje się nadal po domach dzieci byłych zbrodniarzy wojennych, jest dużo głębsze i pokazuje mnóstwo ciekawych wątków a historyka sprowadza do wielu ciekawych refleksji, na temat tego, co się naprawdę działo.”

W swojej książce doktor Magdalena Ogórek  prezentuje nowoodkryte dokumenty CIA, Centrum im. Szymona Wiesenthala, Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie i archiwów Watykanu. Stara się wyjaśnić, kto stoi za tajemniczą śmiercią w Rzymie wojennego kolekcjonera polskich zabytków.

Spotkanie z Magdaleną Ogórek odbędzie się 30 listopada 2018 r.  o godz. 19.00 w Domu Polonii przy Rynku Głównym 19 w Krakowie. Wstęp wolny.

Spotkanie poprowadzi Tomasz Małodobry.

– “Tak wciagającej ksiązki o tematace nazistowskich grabieży wczeniej nie czytałem. Jest to na pewno obowiązkowa pozycja każdego czytelnika dla którego temat II wojny światowej jest bliski. Serdecznie zapraszam!” – mówi Agencji Informacyjnej Tomasz Małodobry.

Patronem medialnym wydarzenia jest Agencja Informacyjna.

 

 

Magdalena Ogórek urodziła się 23.02.1979 r. w Rybniku. W 2002 ukończyła studia magisterskie na kierunku historii Uniwersytetu Opolskiego, w 2003 studia podyplomowe na kierunku integracja europejska na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2005 studia tematyczne w European Institute of Public Administration w Maastricht. W 2009 na UniwersytecieOpolskim uzyskała stopień naukowy doktora na podstawie pracy zatytułowanej Beginki i waldensi na Śląsku i Morawach do końca XIV wieku. W 2015 roku startowała w wyborach na prezydenta RP (z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej) zajmując 5. miejsce i zdobywając 353 883 głosy, co stanowiło 2,38% głosów ważnych. Współpracuje z tygodnikiem „Do rzeczy”, Polskim Radiem 24 i TVP Info.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /EST/ 14.11.18