Ludzie, którzy przynoszą pecha?

 

Rybacy, łowiący na Jeziorze Wiktorii, wplątują w sieci włosy albinosów, co według nich ma magiczny wpływ na zwiększenie połowów lub sprawia, że w brzuchu złowionej ryby znajdą złoto. Zabójcy nie są karani, a bywa też tak, że stają się lokalnymi bohaterami. Kiedy zamorduje się już albinosa, to nie chowa się go z godnością. Jego kończyn, skóry, oczu, krwi, a nawet genitaliów (!) używa się do wyrobów talizmanów.

***

Diandra Forrest to pierwsza modelka w historii, która- mimo swojego bielactwa- podpisała kontrakt ze znaną amerykańską agencją modelek. A tym samym przełamała sieć stereotypów, pokazując przy okazji, że piękno to pojęcie względne…

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Diandra Forrest (@diandraforrest)

29- letnia Diandra już w 2015 roku pojawiła się na okładce miesięcznika Ebony, ukazującego się regularnie od 1945 roku w Stanach Zjednoczonych. Tym samym zapoczątkowała falę dyskusji nie tylko nad tym, czym właściwie jest piękno i kto powinien ustalać kanony urody, ale przede wszystkim nad dyskryminacją osób, u których nie występuje odpowiedni poziom pigmentu w skórze*.  Peter Ash, autor reportażu o D. Forrest mówi wprost „o braku akceptacji dla ludzi cierpiących na albinizm”.

 

– Albinizm występuje u jednej osoby na dwadzieścia tysięcy urodzin (…). Nie ma znaczenia kraj pochodzenia ani środowisko w jakim dana osoba przyszła na świat (…). Ludzie z tą przypadłością są dyskryminowani, zwłaszcza w krajach afrykańskich; są nawet z tego powodu zabijani!

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Diandra Forrest (@diandraforrest)

Ostatnie raporty Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Amnesty International szokują. Według danych w samej tylko Tanzanii populacja albinosów liczy ok. 150 000 osób, a każdego miesiąca morduje się przynajmniej jednego albinosa.

 

– Mimo tego że o zabijaniu albinosów mówi się od dawna, to nadal tak naprawdę żadne przepisy prawne ich nie chronią. W grudniu 2007 roku Tanzania Albino Society oskarżyła rząd Tanzanii o bezczynność wobec czterech mordów na albinosach, jakie miały miejsce w okresie trzech poprzednich miesięcy. Podczas gdy dawniej w niebezpieczeństwie były głównie starsze kobiety-albinoski z czerwonymi oczami, które niekiedy zabijano jako wiedźmy, obecnie prześladowani są wszyscy albinosi, na których poluje się, aby zdobyć części ciała ofiar – mówi Peter Ash.

 

Nie ma więc wątpliwości, że sytuacja albinosów na całym świecie rzeczywiście jest dramatyczna.  Zabija się ich z zimną krwią. Rybacy, łowiący na Jeziorze Wiktorii, wplątują nawet w sieci włosy albinosów, co według nich ma magiczny wpływ na zwiększenie połowów lub sprawia, że w brzuchu złowionej ryby znajdą złoto. Zabójcy nie są karani, a bywa też tak, że stają się lokalnymi bohaterami. Kiedy zamorduje się już albinosa, to nie chowa się go z godnością. Jego kończyn, skóry, oczu, krwi, a nawet genitaliów używa się do wyrobów talizmanów.

***

Wydaje się że mimo raportów publikowanych przez ONZ i Amnesty International świat ciągle za mało mówi o zbrodniach dokonanych na albinosach. Nic się nie zmieniło nawet wtedy, kiedy 4 września 2008 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję stanowczo potępiającą prześladowanie albinosów w Tanzanii.

Albinosi bowiem prześladowani są nie tylko w Tanzanii. Morduje się ich także w Kenii, Suazi czy Demokratycznej Republice Konga. Uważa się, że przynoszą pecha. – Dobrze, że świat modelingu również przechodzi metamorfozę- mówi Ash.

Po tym, jak Forrest zadebiutowała w agencji modelek można dziś śmiało powiedzieć, że stosunek do albinosów (przynajmniej w Europie lub Ameryce) znacznie się zmienił.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Diandra Forrest (@diandraforrest)

„Forrest nieco powstrzymała falę nienawiści i dyskryminacji albinosów (…). Może ona, bardziej niż wszelkiego rodzaju organizacje, otworzyła ludziom oczy i pozwoliła spojrzeć na problem bardziej globalnie (…). Tylko pozornie wydaje nam się, że albinosi dyskryminowani są tylko gdzieś daleko od nas, w Afryce. To nieprawda! Zdarza się to wszędzie”- czytamy na stronach miesięcznika Ebony.

***

A jak żyje się polskim albinosom?

Według prowadzonych w Polsce badań, aż 81 proc. ankietowanych uważa, że albinizm nie jest niepełnosprawnością, a 78 proc. potrafi podać jego przyczynę. Albinosi są już akceptowani w społeczeństwie, a ich niecodzienna uroda nierzadko staje się przyczyną zachwytu – tak artystów, jak i zwykłych ludzi.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jacielle Costa (@jacycosta456)

 

* Albinizm to powszechnie znane schorzenie, lecz mało kto wie, że to coś więcej niż tylko blada skóra i białe włosy. Dwie najczęstsze odmiany wrodzonego bielactwa to postać izolowana oczna (dotykająca tylko oczu) oraz postać oczno-skórna (wpływająca również na kolor skóry i włosów). Tej drugiej wyróżnia się aż cztery podtypy, co oznacza, że u różnych ludzi albinizm może objawiać się zupełnie inaczej. Niektórym zmienia barwę włosów, skóry i tęczówek, podczas gdy u innych w ogóle nie wpływa na kolor czupryny. Albinizmowi bardzo często towarzyszy oczopląs, czyli bezwolne drganie oczu. Częstotliwość występowania bielactwa wrodzonego u ludzi wynosi średnio około 1:15 000, jednak pomiędzy różnymi populacjami odsetek ten potrafi się znacząco różnić.

 

Agencja Informacyjna

Ewelina RubinsteinAgencja Informacyjna, 06.10.2019

Fot. by ms. donna from USA – bertas_la blanquita, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2348081

 

 

 


Ewelina Rubinstein (Perry)

 – dziennikarka, pisarka, autorka wielu artykułów o tematyce społeczno-kulturalnej. W 2014 roku zadebiutowała mini-powieścią , dzięki której zdobyła uznanie wielu Czytelników. W 2016 roku ukazały się jej dwie kolejne książki (w tym „Jerozolima. Miasto Boga”), a w listopadzie 2017 roku reportaż „Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności”. W kwietniu br. nakładem wydawnictwa Pascal ukazała się jej najnowsza publikacja, której jest współautorką. Jej teksty publikowane są także na łamach wielu ogólnopolskich, amerykańskich czasopism oraz portalach internetowych. Współpracuje z Telewizją Polską, ogólnopolską Agencją Informacyjną w Warszawie oraz z jedną z gazet z San Francisco. Wielokrotnie nagradzana i nominowana w krajowych konkursach dziennikarskich.

Related Post