LiryDram – pandemiczne pismo z Podgórnik

 

Ukazał się 27. numer kwartalnika literacko-kulturalnego „LiryDram”. Pismo w głównej mierze poświęcone jest współczesnej literaturze oraz ważnym aktualnym wydarzeniom artystycznym.

Głównym tematem najnowszego numeru kwartalnika literacko-kulturalnego ”LiryDram” jest twórczość Marty Podgórnik poetki, krytyczki literackiej, laureatki VII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2019 (tom „Mordercze Ballady”). We wczesnych utworach poetka eksploatowała tak zwany “bezkompromisowy ekshibicjonizm”. Literacko podążała śladami poetów Rafała Wojaczka, Marcina Świetlickiego czy Jacka Podsiadło co oznacza, że reprezentuje  tzw. „literaturę kontestacyjną”. Jej wiersze koncentrują się głównie na ostentacyjnych przeżyciach i doświadczeniach podmiotu lirycznego. W wydanej w 2019 roku książce tomiku “Mordercze ballady” Marta Podgórnik zajmuje się liryczną zabawą konwencjami poetyckimi. Tematem jej utworów jest szaleńczy taniec życia i śmierci opowiedziany w konwencji piosenek.

Okładkę 27 numeru kwartalnika literacko-kulturalnego „LiryDram” zdobi portret literacki Marty Podgórnik. Wewnątrz pisma czytelnik znajdzie  rozmowę z poetka przeprowadzoną przez redaktor naczelną Marlenę Zynger. Krytyk literacki Karol Maliczewski wypowiada się o poetyckich książkach Marty Podgórnik. W której dorbku sa następujące tytuły: „Próby negocjacji”, „Paradiso”, „Długi maj”, „Opium i Lament”, „Dwa do jeden”, „Pięć opakowań”, „Rezydencja surykatek”, „Nic o mnie nie wiesz”, „Zawsze”, „Zimna książka”. Pismo przypomina także utwory Krystyny Dąbrowskiej z nagrodzonego w 2013 roku tomu „Białe krzesła”.

27 numer kwartalnika literacko-kulturalnego „LiryDram” przedstawia niepublikowane dotąd „pandemiczne wiersze” takich autorów jak m. in. Bożena Boby-Dyga, Magdalena Węgrzynowicz-Plichta czy Miłosz Biedrzycki oraz literacki kalendarz pandemiczny poety Zbigniewa Milewskiego. W związku z COVID 19 pismo opublikowało galerię „pandemicznych rysunków” Andrzeja Czyczyły, oraz działania online artystów wychodzących naprzeciw nowym potrzebom rynku.

27 numer kwartalnika literacko-kulturalnego „LiryDram” prezentuje relację z Festiwalu Olgi Tokarczuk – Góry Literatury. Dla miłośników teatru relacja ze spotkania online z Teatrem Witkacego. Dla zainteresowanych podróżami opublikowano pierwszą część wędrówek po Belgii z klasykami poezji belgijskiej oraz na wycieczkę z Anią Siwek za koło podbiegunowe. Jest tekst o zabytkach na Podlasiu.

Wielbicieli sztuki współczesnej redakcja „LiryDram” zaprasza na spotkanie ze sztuką w czasach planetarnej zmiany i artystami prezentującymi swoje prace w Muzeum nad Wisłą. Numer zamykają refleksje nad wieżą Babel. To tylko wybrane niektóre pozycje najnowszego numeru pisma, które niebawem pojawi się w wersji papierowej w wybranych sklepach sieci EMPiK, które już jest dostępne online na stronie internetowej  kwartalnika.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna,  Kultura /BEJ/ 15.08.2019