LiryDram na czasie

Wydawcy prasy narzekają, że tracą czytelników. Okazuje się, że są segmenty prasy, których recesja nie dotyczy. Niskonakładowe pisma kulturalno-literackie dzielnie radzą sobie nawet w trudnych czasach. Przykładem jest kwartalnikLiryDram” wydawany przez Veridian.

Ukazał się już 26. numer kwartalnika literacko-kulturalnego „LiryDram”. Okładkę zdobi portret bydgoskiego pisarza i krytyka literackiego Dariusza Tomasza Lebiody, znanego z głównie z utworów religijnych. Wewnątrz pisma czytelnik znajdzie również jego twórczość oraz wywiad przeprowadzony z autorem przez redaktor Marlenę Zynger. „O poetyckim podróżowaniu i trwodze” Dariusza Tomasza Lebiody pisze w kwartalniku Krzysztof Derdowski.

Rok 2020 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Świętego Jana Pawła II, w setną rocznicę Jego urodzin. Z tej okazji kwartalnik „LiryDram” prezentuje wybór twórczości tego wyjątkowego papieża, który zanim zanim stanął na czele Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Watykanie był znany jako Karol Wojtyła. Pod tym nazwiskiem ogłosił przeważającą część swoich utworów.

W 26. Numerze „LiryDram” znajdują się także wybrane wiersze z „Zabawne i zbawienne” – najnowszej książki ubiegłorocznego laureata Silesiusa – Adama Kaczanowskiego oraz Sławomira Walencika z tomu „Tupnięć dotyk łaskawy”. Ponadto pismo publikuje utwory autorów literackiego środowiska Bydgosko-Toruńskiego. W tej części opublikowano sylwetkę Jana Góreca-Rosińskiego w związku z przypadającą właśnie setną rocznicą urodzin pisarza. Kwartalnik publikuje też wspomnienie o poetce Barbarze Jurkowskiej oraz jej wiersze. W XX części cyklu „najnowsze trendy w poezji” Magdalena Węgrzynowicz-Plichta przedstawia esej „Poezja jako konieczność w ujęciu Joanny Babiarz”.

Miłośników teatru w 26 numerze kwartalnika „LiryDram” powinna zainteresować relacja Beaty Zalot z „Tygodnika Podchalańskiego” opisująca 35. urodziny Teatru Witkacego. W cyklu „Tworzę więc jestem” Malwina de Brade przedstawia materiał „Malarstwo jak muzyka”. Wielbiciele sztuki współczesnej będą mogli przeczytać o  grupach Bik Van der Pol oraz hyslom. Pismo porusza też aktualne sprawy dotyczące koronawirusa w kontekście sztuki za sprawą Roberta Manowskiego i Andrzeja Czyczyło. To tylko niektóre tematy, jakie zawiera 174 storny 26. numer pisma „LiryDram”, którego wersja elektroniczna jest dostępna na stronie http://www.lirydram.pl/lirydram-online.html . Czytelnicy, którzy wolą wersję papierowa, muszą uzbroić się w cierpliwość w odrobinę cierpliwościi zaczekać od zostaną otwarte sklepy EMPiK.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /BEJ/15.04.2020

Foto: źródło: Facebook, funpage LiryDram