Leworęczni są wśród nas!

 

Angelina Jolie, Barack Obama, David Bowie, Lady Gaga… jest mnóstwo postaci, które odcisnęły swoje piętno w różnych dziedzinach życia. Łączy je jeden szczegół, nie rzucający się w oczy – są to osoby leworęczne.

 

Dużo osób nie zdaje sobie sprawy czym różni się osoba leworęczna od praworęcznej, oprócz tego że pisze inną ręką niż większość społeczeństwa. Dlatego ustanowiono Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Przypada na 13 sierpnia i to coroczne święto, uświadamiające ludzi o problemach osób leworęcznych.

 

Co właściwie oznacza, że ktoś jest leworęczny?

To zazwyczaj osoby, które mają mocniej rozwiniętą prawą półkulę mózgu. Czyli tej, która odpowiada za postrzeganie świata wokół. Zazwyczaj lepiej odnajdują się w sztuce, bo są bardziej kreatywne i pomysłowe. Dla osób praworęcznych ważniejsza jest lewa półkula. Zdarza się, że osoby leworęczne wykorzystują obydwie półkule przy zwiększonym wysiłku.

 

Jednak osoby leworęczne muszą zmagać się także z wieloma problemami codziennymi. Między innymi korzystając z noży, aparatów i kamer, bankomatów i itp.

– Dzisiaj można kupić różnego rodzaju przedmioty stworzone z myślą o osobach leworęcznych, co zresztą w znacznej części jest chwytem marketingowym, bez większych korzyści dla osoby leworęcznej. Dawniej leworęcznych usiłowano “przestawiać”, na przykład zmuszając do pisania prawą ręką – mówi Redaktor Naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski. – Na szczęście mnie nikt nigdy nie próbował przekonać do pisania prawą. Zresztą z mojej perspektywy to wygląda tak, że ja piszę “do przodu”, a praworęczni do tyłu. Przypuszczam, że to musi być niewygodne… A tak  zupełnie serio, to coraz rzadziej i coraz mniej inaczej niż na komputerze czy smartfonie, więc ten aspekt leworęczności przestaje mieć dzisaj w ogóle znaczeni  – mówi Manasterski.

Leworęczność jest zazwyczaj dziedziczona. Czasem może następować po uszkodzeniu mózgu podczas porodu. Uważa się, że latach dziecięcych można wytrenować posługiwanie się prawą ręką. Natomiast już w okresie ciąży można zorientować się, która ręka będzie dominująca. Oprócz lewej ręki także cała lewa strona ciała lepiej funkcjonuje od prawej.

Osoby leworęczne stanowią około 10 proc. społeczeństwa. Jest to stały poziom od wielu lat. Najwyższa liczba osób leworęcznych występuje wśród Eskimosów i Żydów. Być może ma to jakiś związek z faktem, że język hebrajski (jak i jidysz) stosuje metodę zapisu od prawej do lewej, czyli odwrotnie niż np. język polski.

W języku polskim przyjęty został przyjęty związek frazeologiczny “Mieć dwie lewe ręce”, co mówi o byciu niezdarnym.

Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych został ustanowiony przez organizację “The Left-Handers Club” w 1992 roku.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /KAM/ 07.08.2019