Kwarantanna rozwija Wikipedię

Wikipedia to największy na świecie internetowy zbiór wiedzy. Bezpłatny i ogólnodostępny. Polskojęzyczna wersja powstała w 2001 roku. Wybuch pandemii koronawirusa oraz konieczność pozostania w domach spowodował szybki przyrost haseł w najpopularniejszej z encyklopedii.

Polskojęzyczną Wikipedią opiekuje się stowarzyszenie Wikimedia Polska. Jest to organizacja zrzeszająca wielu wikipedystów oraz wspierająca i promująca Wikipedię. Jak tłumaczą członkowie stowarzyszenia Wikimedia Polska, wzmożone pojawianie się haseł spowodowane jest prawdopodobnie poczuciem misji wielu osób, które obecnie przebywają na kwarantannie. Co ciekawe, wiele z haseł, które się w tej chwili pojawiają, nie dotyczą ani pandemii ani związanych z nią sytuacji.

Wzmożony wzrost rozwoju Wikipedii widoczny jest przede wszystkim w liczbach powstających haseł. W samym tylko  marcu powstało ponad 12 tysięcy nowych haseł. Jest to ponad dwukrotnie wyższa ilość w stosunku do poprzednich miesięcy. Standardowo miesięcznie pojawia się około 4-5 tysięcy artykułów.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska co roku organizuje kilka spotkań z wolontariuszami. W tej chwili potrzeba rozwijania własnych kompetencji przez wikipedystów w zakresie edycji encyklopedii jest tak duża, że szkolenia odbywają się raz w tygodniu i są dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Odnotowano także wzmożony ruch dotyczący haseł powiązanych z koronawirusami, zdrowiem oraz przypadkami innych epidemii w historii. Szczytowym punktem zainteresowania okazał się marzec. Samo hasło „koronawirus” istniało jeszcze przed wybuchem pandemii i odwiedzało je kilkadziesiąt osób dziennie.  W marcu ilość zainteresowanych wzrosła do 70 tysięcy osób dziennie.

Stowarzyszenie zapowiada, że wszelkie hasła dotyczące tematyki medycznej muszą być jeszcze bardziej starannie przygotowywane niż inne, gdyż wiedza często ta ma ogromny wpływ na ludzkie życie. W tym celu jeszcze długo przed wybuchem epidemii koronawirusa, wprowadzono specjalną zasadę, według której wpisy dotyczące zdrowia i jego ochrony, muszą być oparte o artykuły naukowe, głosy uznanych organizacji eksperckich oraz oficjalne źródła.

Zainteresowanie Wikipedią wzrosło również wśród nauczycieli. Już wcześniej działała grupa ekspercka, tak zwana Wikiszkoła, której celem było wdrożenie Wikipedii w proces edukacyjny.  Obecnie działalność Wikiszkoły jest mocno  zintensyfikowana. Szykowane są gotowe scenariusze dla nauczycieli, według których będą mogły być prowadzone lekcje. Ogólnemu ruchowi towarzyszą także zorganizowane akcje, w ramach których mają być udoskonalone oraz poprawiane istniejące hasła związane z podstawą programową.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura/now/06.05.2020