Karolina Smorawska „wpisana w ciało”

 

„Wpisana w ciało” to tytuł wystawy w Galerii Debiutów, której autorką jest Karolina Smorawska. Ekspozycję przygotowało Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.

 

Wernisaż wystawy „Wpisana w ciało” w Galerii Debiutów, której autorką jest Karolina Smorawska, zorganizowany przez Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Zgromadził pokaźną publiczność. – „Na dużej sali w naszej Galerii Franciszek Starowieyski, w Galerii Debiutów – Karolina Smorawska. Witamy młodą, pilską artystkę, która w swoim rodzinnym mieście może zaprezentować swoją pierwszą dużą wystawę. Pracowała na to kilkanaście lat.” – Wyjaśnia Edmund Wolski – dyrektor Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile. – „Karolina Smorawska swoją przygodę z sztuką rozpoczęła w tym budynku – w znajdującym się po sąsiedzku z galerią Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra”. Jest nam bardzo miło, że kariery dziewcząt kształcących się tutaj idą w świat, że te młode artystki pamiętają o swoim mieście i wracają do nas z piękną sztuką.” – Wyznał Edmund Wolski – dyrektor Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.

„Bardzo mi miło widzieć tyle osób, tyle znajomych twarzy. Bardzo dziękuję za zaproszenie do Galerii Debiutów w Pile. To dla mnie najważniejsza dotąd wystawa – najtrudniej pokazać się na swoim podwórku… Jest we mnie mnóstwo wzruszenia, ale też szczęście, że tyle osób przyszło.” – Powiedziała Karolina Smorawska – autorka wystawy „Wpisana w ciało” – „Gdy nie mam możliwości wypowiedzieć się w sztuce, mam wrażenie, że nie ma mnie, że jestem niewidoczna…..” – Uważa Karolina Smorawska – bardzo uzdolniona pilanka wchodząca właśnie z impetem w świat sztuki.

 

„Z pracami Karoliny Smorawskiej po raz pierwszy zetknąłem się na Targach Plakatu w Warszawie i już wtedy zwróciłem uwagę na prace tej artystki, która główną bohaterką swoich grafik uczyniła kobietę.” – Wspomina Andrzej Pągowski – jeden z najwybitniejszych polskich plakacistów. „Grafiki Karoliny Smorawskiej pokazują kobietę zawsze emocjonalnie, przeważnie w kolorach, które mogą wydawać się zgaszone, jednak w jej kompozycjach działają intensywnie i niezauważalnie. Sama mówi o sobie: :Lubię dobry papier i mocny kolor”. Właśnie ten specyficzny kolor jest znakiem rozpoznawczym  jej grafik. Prace Karoliny Smorawskiej czasem przypominają  drzeworyty lub sitodruki, przez co zyskują dodatkową urodę i wartość artystyczną. Świetnie łączą ładunek artystyczny z ważnym, czasem komentującym problemy kobiet tematem. Tak przedstawiona kobieta, jak pokazuje to Karolina Smorawska nie pozostawia widza obojętnym i mnie też nie pozostawiła. – Wyznaje Andrzej Pągowski – jeden z najwybitniejszych polskich plakacistów.

 

Karolina Smorawska urodziła się w 1985 roku w Szamocinie. Jest absolwentką Komunikacji Wizualnej w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego Politechniki Koszalińskiej. Dyplom z grafiki projektowej zdobyła w Collegium Da Vinci w Poznaniu. Swoją przygodę ze sztuką zaczynała w Pilskim Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” na zajęciach z artystką Lucyną Pach – ilustratorką książek i projektantką graficzną. Poznawała wówczas zasady rysunku i graficzne technik. Obecnie Karolina Smorawska tworzy plakaty, ilustracje, okładki do albumów muzycznych. Została wyróżniona, przez magazyn „Hiro”, na ogólnopolskich Targach Plakatu organizowanych przez Andrzeja Pągowskiego.

 

https://www.facebook.com/karrorina/videos/171510021681124

 

Wystawa „Wpisana w ciało” Karoliny Smorawskiej w Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile jest czwartą już prezentacją zorganizowaną w powstałej w 2021 roku  Galerii Debiutów. Swoje prace prezentowały tu wcześniej m.in. Marta Zatylny i Olimpia Kogut.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / DEC / 27.09.2021

Related Post