Karolina Cicha –wybitna multiinstrumentalistka

 

Jest jedną z najważniejszych artystek folkowych w Polsce. Kilka ostatnich swoich płyt poświęciła tradycyjnym polskim pieśniom oraz pieśniom mniejszości narodowych Rzeczypospolitej. Karolina Cicha, kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka. Laureatką GRAND PRIX i Nagrody Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Karolina Cicha to artystka rozpoznawalna dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Karierę rozpoczynała od koncertów solowych oraz występów w teatrze „Gardzienice”. Przygodę z muzyką rockową rozpoczęła w 2009 roku. Jej utwór „Miłość bez jutra” znalazł się na płycie GAJCY! wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Debiut ten był początkiem podróży artystki przez w kierunku  muzyki tradycyjnej i etnicznej. Dotychczas wydała kilka płyt , m.in. „Wieloma językami” w 2013 roku, która poświęcona była językom mniejszości narodowych województwa podlaskiego; „Jidyszland” w 2015 roku, poświęconą twórczości poetów żydowskich tworzących w języku jidysz; „Poland-Pakistan” w 2016 roku – fusion z pieśniarzem quawwali Shafqatem Ali Khanem; „Płyta tatarska” w 2017 roku, na której Karolina Cicha zagłębiła się w dziedzictwo muzyczne Tatarów polskich; „Jeden – wiele” w 2018 roku, zawierająca sakralne dziedzictwo rodzinnego Podlasia. Jej najnowsza płyta „TANY”, wydana w 2020 roku jest najbardziej taneczną z płyt Karoliny Cichej.

W ostatnim czasie Karolina Cicha zaangażowała się również w projekt Fundacji Karaimskie Dziedzictwo, Karaimska Mapa Muzyczna. 26 października 2020 roku muzyka Karoliny Cichej & Spółki wzbogaci mapę. Internauci będą mogli słuchać aranżacji artystki podróżując karaimskimi drogami po Karaimskiej Mapie Muzycznej.

Więcej na temat projektu pod linkiem:

Karaimska Mapa Muzyczna

Karolina Cicha w 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX. Jest to największy festiwal World Music na świecie. Ze swą muzyką artystka odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce. Były to m.in.: World Music Fest w Stanach Zjednoczonych, TFF Rudolstadt w Niemczech, FMM Sines Festival w Portugalii,  Cheoyong Culture Festival  w Korei Południowej, Music Mela w Pakistanie, Global Union w Stanach Zjednoczonych czy rodzimym festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Otrzymała także wiele nagród i stypendiów muzycznych, m.in. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, GRAND PRIX, Nagroda Publiczności oraz nagroda im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” i Stypendium z Budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przygotowanie koncertu z muzyką karaimską. Była także wśród laureatów WIELKIEJ PIĄTKI – na „Międzynarodowym Festiwalu Bardów” w Warszawie.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / now / 06.10.2020

Foto: Michał Heller, źródło: karolinacicha.eu