Karaimska Mapa Muzyczna

 

Karaimowie to najmniejsza z mniejszości w Polsce. By zwrócić uwagę Polaków na swoją obecność, Fundacja Karaimskie Dziedzictwo przygotowała projekt wirtualnej mapy Warszawy z okresu przed I wojną światową.  Internauci mogą zwiedzać mapę w oprawie muzycznej Karoliny Cichej & Spółki.

Fundacja Karaimskie Dziedzictwo przez długi czas prowadziła żmudne prace nad przygotowaniem wirtualnej mapy Warszawy z okresu przed I wojną światową. Projekt obejmuje przedwojenną stolicę, na mapie której można odnaleźć dziesiątki karaimskich miejsc. W codziennym funkcjonowaniu stanowiły one naturalna tkankę miasta. Wirtualna mapa przygotowana przez Fundację Karaimskie Dziedzictwo pozwala przyjrzeć się tej codzienności, poznać przedsiębiorców z Krakowskiego Przedmieścia i Senatorskiej czy kupców z Marszałkowskiej.

Karaimska Mapa Muzyczna pozwala zobaczyć ważne miejsca i związane z nimi postaci pod jednym adresem. Ilustrowana mapa pokazuje kulturę najmniejszej mniejszości w Polsce.  26 października 2020 r. mapa zostanie wzbogacona o muzykę Karoliny Cichej & Spółki.  Internauci będą mogli słuchać aranżacji artystki, podróżując karaimskimi drogami.

Muzyka Karaimów to ważny element wielowiekowej świeckiej kultury najmniejszej mniejszości w Polsce. Źródła i świadectwa praktyki muzycznej wśród społeczności karaimskiej sięgają historii Krymu, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Wileńszczyzny oraz Polski XIX i XX w. Współcześnie pieśni pozostają w ulotnej pamięci najstarszych Karaimów, którzy zamieszkują w rozproszeniu. Pieśni przetrwały również w nielicznych świadectwach materialnych, takich jak archiwalne nagrania, które zachowane są w karaimskich kolekcjach prywatnych.

Inspiracje muzyki Karaimów pochodzą z litewskich i krymskich tradycji muzycznych. Zawierają także wpływy ukraińskie, rosyjskie i polskie. Karolina Cicha, jako specjalistka w odkrywaniu dźwiękowego i tekstowego bogactwa kultur mniejszości, przywraca ducha tych pieśni. W kreatywny sposób integruje karaimską, orientalną tradycję ludową ze swoją współczesną wrażliwością. Więcej o projekcie Karoliny Cichej pod linkiem:

Karolina Cicha –wybitna multiinstrumentalistka

Fundacja Karaimskie Dziedzictwo to organizacja, której celem jest propagowanie i wspieranie kultury i historii Karaimów, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości przekazywania wartości następnej generacji. Karaimowie słyną jako najmniejsza mniejszość w Polsce. Ich liczba sięga najwyżej 200 osób. Współcześnie prowadzą integralne codzienne życie, nie zapominając o swoich korzeniach kulturowych i religijnych.

Karaimska Mapa Muzyczna stworzona przez Fundację Karaimskie Dziedzictwo dostępna jest do wirtualnego zwiedzania pod adresem http://mapy.karaimi.eu/

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / now / 06.10.2020

 

Related Post