„Kajko i Kokosz” w serialu telewizyjnym

 

Na to wydarzenie czekało wiele pokoleń Polaków. Było wiele prób ekranizacji  legendarnego polskiego komiksu „Kajko i Kokosz” stworzonego przez genialnego rysownika  Janusza Christe w latach 70. XX wieku. I teraz, po latach, to marzenie zostało spełnione przez telewizję internetową Netflix, dzięki współpracy ze studiem EGoFILM, zapowiada premierę animowanego serialu „Kajko i Kokosz”.

Tytułowi bohaterowie Kajko i Kokosz – to główne postacie serii komiksów stworzonych przez rysownika Janusza Christe. Są wojami, którzy Bronia grodu kasztelana Mirmiła. Wspiera ich często zbój Łamignat i czarownica Jaga. Głównymi, choć niedanymi wrogami są Zbójcerze pod kaprala i wodzą Krwawego Hegemona.

Pierwszy odcinek komiksu z serii „Kajko i Kokosz”, autorstwa Janusza Christe, ukazał się w 1972 roku, w gazecie „Wieczór Wybrzeża”. Wkrótce Janusz Christe przeniósł się do czasopisma „Świat Młodych”. Jedna historia z serii „Kajko i Kokosz” ukazała się w magazynie „Relax”. Kolejne dwie zostały już wydrukowane w formie albumowej. Komiksy „Kajko i Kokosz” w formie książkowej były wydawane do 1990 roku.

W 2003 roku wydawnictwo Egmont Polska wznowiło serię. W 2016 roku ukazała się kontynuacja przygód wojaków, zatytułowana „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”, stworzona już przez innych autorów. W gronie kontynuatorów komiksu znaleźli się:  Sławomir Kiełbus, Maciej Kur, Piotr Bednarczyk, Tomasz Samojlik, Krzysztof Janicz i Norbert Rybarczyk. Autorzy nie kopiowali Janusza Christe, komiksy rysowali w swoim stylu. Jednak humor nawiązuje do charakterystycznego dowcipu Janusza Christe. W roku 2019 ukazała się album serii komiksów, pod tytułem „Królewska Konna”. Zawierał jedną czterdziestoczterostronicową historię. Scenariusz został oparty na niewykorzystanych pomysłach z zapisków Janusza Christy.

W 2020 roku w sklepach ukazał się komiks „Kajko i Kokosz – Szkoła latania” przetłumaczony na gwarę poznańską, czyli „Kaju i Kokot – Lania lotania”. Przełożenia tomu na lokalny dialekt dokonał Juliusz Kubel, co okazało się dość trudnym zadaniem. „Jeżeli mamy do czynienia z prostym komunikatem można przy pomocy słownika i własnej znajomości to przetłumaczyć. Jeśli tekst jest bardzo poetycki, albo pisany wierszem, to jest tak zorganizowany i ograniczony rozmaitymi chwytami literackimi, że tłumaczenie jest oczywiście trudniejsze.” – Tłumaczył Juliusz Kubel –znawca gwary poznańskiej.

Dziennikarz i pisarz Piotr Łopuszański podsumował  komiksy „Kajko i Kokosz” i ich autora słowami: „Komiks dorównywał “Tytusom” Papcia Chmiela. Opowiadał o wojach kasztelana Mirmiła i życiu w średniowiecznym grodzie. Bohaterami byli Kajko – mały, ciemnowłosy, inteligentny i sprytny – oraz Kokosz – gruby, łysy, silny, ale tchórzliwy. Wielu czytelników miało skojarzenia z francuskimi komiksami o przygodach Asteriksa i Obeliksa.”

https://www.youtube.com/watch?v=NPDs4kMywiE

Oskarżenia o podobieństwo polskiego komiksu „Kajko i Kokosz” do francuskiego „Asteriks i Obeliks” dzielą fanów obu serii. Kajko i Koko pojawili się na łamach “Głosu Wybrzeża” przed premierą przygód Asteriksa i Obeliksa René Goscinnego. Natomiast historie o średniowiecznych wcieleniach bohaterów Janusza Christy były przez artystę tworzone już po ukazaniu się komiksów o Asteriksie i Obeliksie. Sporu do dnia dzisiejszego nie udało się rozstrzygnąć. „To podobieństwo można rozciągnąć dalej – do Flipa i Flapa, Pata i Patachona i jeszcze kilku innych par ze świata szeroko rozumianej popkultury. Zestawienie dużego z małym, mądrego z głupszym, zaradnego z gapą to jest podstawowy podręcznik komediowy.”Skomentował kontrowersję Szymon Holcman – współwłaściciel Wydawnictwa Kultura Gniewu publikującego komiksy.

Co ciekawe, Na przełomie lat 80. I 90. XX wieku stworzenia kreskówki na podstawie komiksu „Kajko i Kokosz” podjęło się słynne studio filmów animowanych Hanna-Barbera, obecnie przejęte przez wytwórnię filmową Warner Bros. Prace nad kreskówką zostały zakończone na etapie testów i przygotowania wstępnych animacji. W kolejnych latach produkcję wstrzymano ze względów finansowych. Nie była to jedyna próba ekranizacji komiksu. W 2001 rozpoczęły się zdjęcia do filmu fabularnego o przygodach Kajko i Kokosza na podstawie albumu „Dzień Śmiechały”.  Jednak zarzucono ten projekt. W 2006 roku w kinach był pokazywany szesnastominutowy film animowany z serii „Kajko i Kokosz” oparty na albumie „Zamach na Milusia”. Fanom nie przypadł jednak do gustu.

Kajko i Kokosz” pojawili się też na deskach teatru. Po raz pierwszy sztuka teatralna pojawiła się w 1986 roku w Słupsku. Przedstawienie wyreżyserowała Bogusława Czosnowska. Natomiast w 2010 roku w Teatrze imienia Stefana Jaracza w Olsztynie miała miejsce premiera sztuki „Kajko i Kokosz”, w reżyserii Marty Ogrodzińskiej, jako adaptacji księgi „Festiwal Czarownic”.

Kajko i Kokosz” jest pierwszym, polskim filmem animowanym wyprodukowanym przez Netflix, czyli jeden z największych na świecie rozrywkowych serwisów streamingowych. Przy produkcji animacji „Kajko i Kokosz” Netflix współpracował z EGoFILM. Rola producenta wykonawczego  została przydzielona Ewelinie Gordziejuk z EGoFILM, która jest także pomysłodawczynią adaptacji komiksu. Netflix kupił prawa do adaptacji komiksowej serii od Fundacji Kreska, której prezesem jest Paulina Christa – wnuczka twórcy Kajka i Kokosza,.

Ewelina Gordziejuk postanowiła wyprodukować film „Kajko i Kokosz”, aby uczcić pamięć Janusza Christy. Uważa, że znaczna część polskiej literatury, w tym jego komiksy zasługują na ekranizację i to nie tylko ze względu na ogromną, wciąż rosnącą popularność i rzeszę wiernych fanów, ale też ze względu na potencjał filmowy historii i unikatową warstwę plastyczną. „Właśnie te wyjątkowe walory komiksu „Kajko i Kokosz” przekonały mnie, że warto podjąć wyzwanie i zmierzyć się z czymś tak ogromnym i ważnym dla naszej kultury.” – Stwierdziła Ewelina Gordziejuk

Produkcji serialu „Kajko i Kokosz” pilnowały osoby związane z kultowym komiksem Janusza Christy oraz ze środowiskiem komiksowym. Finalnie serial „Kajko i Kokosz” wyreżyserowali: Michał Śledziu Śledziński, Tomasz Leśniak, Marcin Wasilewski z Grupy Smacznego (GS Animation), Łukasz Kacprowicz (GS Animation), Robert Jaszczurowski (GS Animation), Marta Stróżycka oraz Aliaksandr Sasha Kanavalau. Scenariuszem zajął się Maciej Kur wraz z Rafałem Skarżyckim. Nad projektem postaci czuwał Sławomir Kiełbus, którego na swojego następcę mianował Janusz Christ.

Premiera serialu „Kajko i Kokosz” ma się odbyć 28 lutego 2021 roku. Łukasz Kłuskiewicz z Netflix, który odpowiada za pozyskiwanie treści w regionie Europy Środkowej podsumował produkcję: „Ten wybór był dla nas oczywisty. „Kajko i Kokosz” to bardzo wartościowy element polskiej kultury i nasz rodzimy fenomen. Na komiksowych przygodach dzielnych wojów wychowały się całe pokolenia, dlatego też pracowaliśmy nad serialem z ogromną ekscytacją. Cieszymy się, że w animacji kultowe postaci ożyją i nabiorą jeszcze większej wyrazistości. Jesteśmy przekonani, że za sprawą Netflix, Kajka i Kokosza polubią też widzowie na świecie.” – Przekonuje Łukasz Kłuskiewicz.

Sławomir Kiełbus – autor projektów postaci do animacji „Kajko i Kokosz” stwierdził, że przy pracy nad komiksem jak i przy projektowaniu postaci do serialu nadrzędnym celem jest dla niego zawsze odzwierciedlenie ducha twórczości Janusza Christy. „Wychowałem się na tych komiksach. Rysując zachowuję szacunek dla oryginału, ale unikam ślepego naśladowania stylu. Projektowanie postaci do serialu jest zgoła inne niż praca nad ilustracją. W ruchomym obrazie wszelkie niedociągnięcia powstałe na tak wczesnym etapie przekładają się na jakość animacji i odbiór serialu przez widzów. Praca nad designem postaci jest też o wiele bardziej rozbudowana – konieczne było rozrysowanie pełnych obrotów postaci, widoków w perspektywie, ekspresji twarzy, charakterystycznych póz bohaterów czy mimiki ust.” – Wyjaśnia Sławomir Kiełbus.

Twórcy serialu „Kajko i Kokosz” zdradzają, że każdy z odcinków przedstawi inną historię Kajka i Kokosza. Całość będzie powiązana motywem głównym produkcji – przyjaźnią tytułowych bohaterów.

Janusz Christa urodził się 19 lipca 1934 roku w Wilnie. Ukończył studia ekonomiczne. W 1957 roku rozpoczął swoją karierę rysownika komiksów. Swoje prace publikował na łamach czasopism „Jazz” oraz „Przygoda”. Nie jest pewne, czy pierwszą jego publikacją były historyjki „Kuku Ryku”, czy też komiks zatytułowany „Opowieść o Armstrongu”. W 1958 roku Janusz Christa związał się z „Wieczorem Wybrzeża”. Tam drukował komiksy początkowo z cyklu „Kajtek – majtek”, potem „Kajtek i Koko” oraz pierwsze trzy historyjki o Kajku i Kokoszu. To właśnie seria „Kajko i Kokosz” przyniosła autorowi największą sławę. Na podstawie zilustrowanych przygód Kajko i Kokosza powstały między innymi zabawki oraz gry planszowe i komputerowe. W 1978 roku Janusz Christa stworzył nowe postaci – Gucka i Rocha. Opublikował je pod pseudonimem Adam Kołodziejczyk.

https://trojmiasto.tv/Janusz-CHRISTA-17-04-2011-video-1446.html

Janusz Christa przestał rysować w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, ze względu na pogarszający się stan zdrowia. W 2007 roku otrzymał odznaczenie „Gloria Artis”. W 2008 roku, na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi, świętowano pięćdziesięciolecie narodzin Kajtka i Koka.

Janusz Christa zmarł 15 listopada 2008 roku w Sopocie. Został pochowany na cmentarzu katolickim, przy ulicy Jacka Malczewskiego w Sopocie, kwatera F4-10-2.

Władze Sopotu mają w planach utworzenie w mieście grodu Kajka i Kokosza, by mogli stać się jednym z symboli miasta Janusza Christy.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura, /SYL/ 10.02.2021