John Lennon – 81 rocznica urodzin legendarnego muzyka

John Winston Ono Lennon. Brytyjski muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów. Był także członkiem jednego z najsłynniejszych brytyjskich zespołów, The Beatles. 9 października 2021 roku mija 81 lat od narodzin muzyka.

John Winston Lennon urodził się 9 października 1940 roku w Liverpoolu, w Wielkiej Brytanii. Uczył się w Liverpool Art College, jednak porzucił plany bycia plastykiem i przeniósł się do  Quarry Bank Grammar. Przełomowe dla artysty okazały się lata 50-te, kiedy to w 1956 roku zafascynował się rock’n’rollem i twórczością Elvisa Presleya.  W tym samym czasie w jego szkole powstał zespół muzyczny The Quarrymen, którego nazwa została zaczerpnięta od nazwy szkoły. Początkowo John Lennon nie był zbytnio zainteresowany grupą grającą skiffle, ale szybko został jego liderem. Skład zespołu zmieniał się bardzo często, tym bardziej, że Lennon często kłócił się z innymi członkami grupy. 6 lipca 1957 roku, na jeden z kolejnych koncertów, jeden z członków grupy przyprowadził o dwa lata młodszego chłopaka z sąsiedztwa. Był to Paul McCartney, który już wcześniej chciał dołączyć do formacji. John szybko docenił jego talent, a także i przyjaźń. Później McCartney ściągnął do zespołu George’a Harrisona. Do grupy dołączył także Ringo Starr.

W 1958 roku formacja zmieniła nazwę na The Beatles. Muzycy szybko zyskali status kultowego i jednego z najważniejszych w historii muzyki popularnej na świecie. John Lennon pełnił przez większą część historii The Beatlles rolę lidera. Wspólnie z Paulem McCartneyem stworzył znaczącą większość repertuaru Beatlesów. Lennon/McCartney nazywani byli także najsłynniejszym duetem pisarsko-kompozytorskim. .

W 1962 roku John Lennon poślubił Cynthię Powell. Małżonkowie doczekali się syna Juliana. Związek nie przetrwał jednak długo, bowiem w połowie lat 60-tych John Lennon poznał japońską artystkę Yoko Ono. Muzyk szybko zainteresował się nową przyjaciółką i zaczął ignorować żonę. Rozwód nastąpił w 1968 roku, a rok później Lennon i Ono pobrali się.

W 1970 roku zespół The Beatles ostatecznie się rozpadł, a John Lennon rozpoczął karierę solową. W 1971 roku muzyk stworzył najpopularniejszy w swojej karierze album zatytułowany „Imagine”.

W następnych latach artysta zmagał się z wieloma osobistymi problemami. Jego małżeństwo z Yoko Ono przeżywało kryzys spowodowany zdradą muzyka. Lennon popadł w alkohol i narkotyki. 1974 roku Lennon ostatecznie pogodził się z żoną i wycofał z życia publicznego. Rok później na świat przyszedł ich syn, Sean. W 1977 roku John Lennon popadł w depresję, z którą walczył niemal trzy lata. Choroba wywołała długą przerwę w jego twórczości. W 1980 roku wraz z Yoko Ono Lennon nagrał swój ostatni album “Double Fantasy”. Utwory stanowiły swoisty dialog małżonków.

8 grudnia 1980 roku o godzinie 22:49 John Lennon został postrzelony w bramie swojego domu na Manhattanie. Rannego muzyka do szpitala przewiozła radiowozem policja, bowiem oczekiwanie na karetkę zbyt długo by trwało. Szybkie działanie służb i lekarzy ni pomogło jednak uratować Johna Lennona. O godzinie 23:07 szpital poinformował opinię publiczną o śmierci artysty. Po dwóch godzinach pod domem Ono i Lennona zaczęli gromadzić się fani, którzy pragnęli oddać hołd muzykowi. 10 grudnia ciało artysty zostało skremowane. Yoko Ono postanowiła nie upubliczniać pogrzebu. Poprosiła jedynie fanów o modlitwę.

Sprawcą śmierci Lennona okazał się Mark David Chapman, którego skazano na dożywocie.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura / now / 08.10.2020