Jerozolima w Warszawie. Historia Jezusa opowiedziana na nowo

 

Historia dobrze znana wszystkim ludziom, zwłaszcza katolikom: wydarzenie, które miało miejsce ponad 2000 lat temu, zostanie opowiedziane za pomocą multimedialnej, spektakularnej wystawy.

“Śladami Jezusa” – bo taką nosi nazwę, to niezwykła, poruszająca podróż do początków chrześcijaństwa. W tą niezwykłą, sensoryczną przygodę zabierze zwiedzających narracja jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, Piotra Fronczewskiego i wokal syryjskiej artystki Myryny Kbbeh. Niezwykłe w odczuciu duchowym i estetycznym przeżycie będzie towarzyszyć Warszawie od 9 czerwca 2019 roku.

Swoistą pielgrzymkę odbędą zwiedzający zaczynając od Wieczernika, w którym właśnie skończyła się Ostatnia Wieczerza. Kolejno następuje przejście przez ogród Gestsemani i stanie u stóp golgoty. Wystawa jest realistyczną rekonstrukcją wydarzeń, które miały miejsce za życia Jezusa Chrystusa, Zbawiciela ludzkości. Następnie widzowie wystawy odwiedzają w multimedialnej wystawie Grób Boży dalej przechodzą do wieczernika, aby poznać historię pochówku Jezusa i kuriozum Całunu Turyńskiego oraz chust Ovideo i Manopello. Uczestnicy dowiadują się jak powstała i zmieniała się Bazylika Grobu Bożego, po czym wpadają w wir historii przy pomocy widowiska świetlnego. Następnie wracają z powrotem do Jerozolimy by zobaczyć ślady pozostawione przez Polaków. Następnie, zgodnie z harmonogramem wydarzeń, udają się do Wieczernika, gdzie nastąpiło Zesłanie Ducha Świętego.

Opiekunem merytorycznym wystawy jest franciszkanin z Jerozolimy o. Narcyz Klimas, naukowiec i badacz, wybitny autorytet w tematyce historii Bożego Grobu.

– “Wystawa „Śladami Jezusa” to zupełnie nowa formuła opowiadania o fundamencie naszej cywilizacji. Setki stron naukowych opracowań zostają zamienione na spójną i ciekawą opowieść o wydarzeniach, ludziach i miejscach związanych z początkami chrześcijaństwa. To idealna, świeża forma przekazania tej wiedzy zarówno młodzieży, jak i dorosłym” – podkreśla o. Klimas.

Wystawa ma charakter zarówno kulturalny jak i edukacyjny i skierowana jest dla szerokiej społeczności, od młodzieży wczesnoszkolnej po seniorów. Na potrzeby pedagogów został stworzony scenariusz lekcji do realizacji, przed zwiedzeniem wystawy oraz do kontynuacji tematu po powrocie uczniów do szkoły.

Zwiedzający będą mogli odwiedzać wystawę codziennie od godz. 9.00, od pon. Do pt. do 20, a w weekendy do 21.00. Bilety na wystawę, które obejmują konkretną godzinę można zakupić na stronie internetowej www.sladamijezusa.pl oraz u partnerów projektu. Wystawa prezentowana jest w Świątyni Opatrzności Bożej, ul. Księdza Prymasa Augusta Hlonda 1 w Warszawie. (dzielnica Wilanów).

Autorem i realizatorem tej jakże interesującej prezentacji jest studio kreatywne „Tengent”, którego członkowie mają na koncie wiele sukcesów artystycznych, w tym produkcję filmu „Miasto Ruin” realizowanej dla Muzeum Powstania Warszawskiego oraz projekt wystawy w Muzeum Historii Polski. Honorowy patronat objęli: kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, o. Francesco Patton OFM – kustosz Ziemi Świętej, bp Romuald Kamiński – biskup diecezji warszawsko-praskiej, ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński – rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Urząd Dzielnicy Wilanów.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /ANS/ 09.05.2019