Jarocin dawał namiastkę wolności

Wystawa „Jarocin – Stacja Wolność!” dotyczy festiwalu, który w latach 80. XX wieku, pomógł, wielu Polakom, zapomnieć, chociaż na chwilę, o komunistycznym reżimie. Jak na ironię, ekspozycję można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, który niewątpliwie jest symbolem tych minionym czasów.

Wystawa „Jarocin – Stacja Wolność!” nie chce zarzucać odwiedzających ważnymi datami czy faktami. Jej celem jest bardziej przybliżenie atmosfery wydarzenia oraz muzyki granej na festiwalu, który przez całą dekadę lat 80. XX wieku był fenomenem, niespotykanym w żadnym innym państwie, należącym do ówczesnego „bloku socjalistycznego”, funkcjonującego pod protektoratem Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich (obecnie Federacja Rosyjska).

Kuratorzy wystawy Piotr Metz oraz Marcin Szeląg wraz z zespołem jarocińskiego Spichlerza Polskiego Rocka przygotowali archiwalne zdjęcia, plakaty oraz filmy. Ekspozycja jest przepełniona muzyką, która pozwoli zwiedzającym powrócić do unikalnego klimat festiwalu.

Jarocin jako „mekka” muzyki rozpoczął w 1970 roku, kiedy zaczęto organizować imprezę „Wielkopolskie rytmy młodych”. Jednak swoją sławę zyskało po roku 1980, kiedy nową formułę dostosowaną do potrzeb Telewizji Polskiej, zaproponował Walter Chełstowski organizując Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie. Od 1983 roku w Jarocinie imprezę nazwano Festiwal Muzyków Rockowych. Wydarzenie odbywało się do 1994 roku. Później Jarocin na mapę imprez muzycznych powrócił w 2005 roku. W latach 80. XX wieku na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie wystąpiły praktycznie wszystkie najważniejsze i najbardziej znane kapele. Na wydarzenie przyjeżdżało ponad 20.000 uczestników. Dla wielu z nich impreza miała charakter doświadczenia pokoleniowego.

Jarocin to przede wszystkim muzyka, a jej na wystawie „Jarocin – Stacja Wolność!” nie zabraknie!

Można tam bowiem zobaczyć unikalne nagrania koncertowe takich zespołów jak Dżem, Maanam, TSA, Republika i wiele innych. Zwiedzający będą mogli również zobaczyć kultowy film dokumentalny „Fala” w reżyserii Piotra Łazarkiewicza, przedstawiający kulisy festiwalu z 1985 roku. Wystawa prezentuje także wiele wywiadów przepełnionych nostalgicznymi wspomnieniami organizatorów festiwalu oraz jego uczestników. Ekspozycja „Jarocin – Stacja Wolność!” to również 10 stanowisk, przy których można posłuchać ponad 6.000 minut muzyki granej przez 150 zespołów i obejrzeć 10 godzin filmów na 10 ekranach!

Poza obrazem „Fala” Piotra Łazarkiewicza, powstało wiele innych filmów takich jak „Jarocin ’82” (reż. Paweł Karpiński – 1982); „Moja krew twoja krew” (ang. „My Blood Your Blood” – reż. Andrzej Kostenko – 1986); „Jarocin ’87” (reż. Andrzej Wolf – 1987); „Czapka dla skina” (1990), „Dzieci Jarocina” (reż. Petro Aleksowski); „Skansen” (reż. Rafał Żurek -2006); „Jarocin” (w serii „Wydział śledczy Instytutu Pamięci Narodowej, reż. Marcin Więcław -2008); Jarocin – historia rockiem pisana, czyli 30 lat festiwalu” (reż. Dorota Tuńska – 2010); „Jarocin, po co wolność” (2016).

Wystawa „Jarocin – Stacja Wolność!” nie jest pierwszą poświęconą festiwalowi muzycznemu w Jarocinie.

W 2005 roku Instytut Pamięci Narodowej na zaproszenie burmistrza Jarocina przygotował ekspozycję ”Jarocin w obiektywie bezpieki”. To była inspiracja do zorganizowania koncertu nawiązującego i przypominającego o festiwalu z lat socjalizmu. Imprezę wykonało pospolite ruszenie, wolontariuszy i urzędników, w starej formule dwudniowej imprezy „Jarocin PRL Festiwal”. W tym celu nazwy ulic w Jarocinie zmieniono na nazwy z epoki Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, na ulicach pojawiły się radiowozy Milicji Obywatelskiej i socjalistyczne hasła. Zadbano o odtworzenie propagandowych zabiegów władz komunistycznych: odczyty ideowych przemówień poprzedniego systemu, bilety w formie kartek zaopatrzeniowych itp.

Wystawę „Jarocin – Stacja Wolność!” można oglądać od 4 czerwca 2021 roku (data pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych) przez dokładnie 100 dni – do 12 września 2021 r., w godzinach od 10.00 do 21.00 w Pałacu Kultury i Nauki, sala im. Kisielewskiego (wejście obok Teatru Studio), Plac Defilad 1 w Warszawie.

Agencja Informacyjna, Kultura /JDM/ 10.06.2021

Fot. Koncert zespołu Siekiera na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie (4 sierpnia 1984)  Autorstwa Mirosław Makowski, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11518074