Henryk Kokosza. Ostatni z plutonu 1662, warszawski Powstaniec z Pragi

 

Powstał film dokumentalny „Henryk Kokosza. Ostatni z plutonu 1662, warszawski Powstaniec z Pragi”. Realizatorem filmu jest Kamil Ciepieńko. Teraz odbyła się premiera kinowa dokumentu w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie.

 

 

Film dokumentalny „Henryk Kokosza. Ostatni z plutonu 1662, warszawski Powstaniec z Pragi” poświęcony jest losom wojennym, jednego z bohaterów Powstania Warszawskiego. Ppłk Henryk Kokosza, jest dziś ostatnim żyjącym uczestnikiem ataku na filię budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telegraficznej (PAST-y) na warszawskiej Pradze, okupowanej przez wojska niemieckie.

 

 „Obraz tych wszystkich szubienic, tych miejsc, w których rozstrzeliwali.” – Wspomina  ppłk Henryk Kokosza. – „To każdy jeden Polak, co tam szedł, nie dziwcie się, szedł się zemścić za te krzywdy, za te mordowanie, za te gwałty, za te dzieci pomordowane i porwane z domów… za to człowiek się mścił. Teraz mi lżej żyć i przetrwać do tych lat, co żyję.” – Twierdzi ppłk Henryk Kokosza – Powstaniec Warszawski, ostatni żyjący uczestnik ataku na filię budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telegraficznej (PAST-y), przy ul. Brzeskiej 24, na Pradze-Północ w Warszawie.

 

Na premierze filmu „Henryk Kokosza. Ostatni z plutonu 1662, warszawski Powstaniec z Pragi” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym przy ul. Jagiellońskiej 26, na Pradze-Północ (w dawnym kinie Praha) w Warszawie, był obecny bohater dokumentu, 102-letni dziś ppłk Henryk Kokosza. W specjalnym pokazie obrazu uczestniczyli też gospodarze miasta Warszawy i dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy, reprezentowani przez zarząd i radnych, a także uczniowie praskich szkół, z liceum im. Władysława IV oraz zespołu szkół im. Stefana Starzyńskiego.

 

Osiem nabojów i opaska na ramię – hołd dla Powstańców Warszawy

 

Po projekcji filmu dokumentalnego „Henryk Kokosza. Ostatni z plutonu 1662, warszawski Powstaniec z Pragi”, ppłk Henryk Kokosza znalazł czas na rozmowę. Opowiadał o swoich przeżyciach, o życiu i nauce w konspiracji przed wybuchem Powstania Warszawskiego, a także o swoich losach po upadku powstańczego zrywu. Dla młodzieży, która tłumnie zapełniła sale, miał jedno przesłanie. – „Uczcie się! Dwa razy chcieli mnie rozstrzelać, uratowała mnie tylko znajomość języków obcych.” – Powiedział ppłk Henryk Kokosza.

 

Ppłk Henryk Kokosza jest żołnierzem Armii Krajowej i Powstańcem Warszawskim, w tamtym okresie nazywał się Stanisław Zawadzki o pseudonimie As. Formacja: Obwód VI Praga, pluton 1662. Dzielnica: Praga. Urodził się w w 1922 roku. Henryk Kokosza jest ostatnim żyjącym żołnierzem z grupy uderzeniowej, która w 1944 r. zaatakowała i zdobyła budynek centrali telefonicznej Polskiej Akcyjnej Spółki Telegraficznej (PAST-y) przy ul. Brzeskiej 24 Warszawie, zajętej przez wojska niemieckie. Po Powstaniu Warszawskim, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. przeciwko okupacji niemieckiej w Polsce i zakończyło się 3 października 1944 r. pracował też w szpitalu partyzanckim przy ul. Kowelskiej, w miejscu, w którym dziś znajduje się liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

 

Pomysłodawcą, scenarzystą i realizatorem filmu dokumentalnego „Henryk Kokosza. Ostatni z plutonu 1662, warszawski Powstaniec z Pragi” jest Kamil Ciepieńko. Zdjęcia wykonali: Tomasz Salwa i Agata Ambroży, która zajęła się też montażem. Producentem filmu jest: Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.

 

Społeczna zbiórka na renowacje flagi Powstania

 

Radny Kamil Ciepieńko od lat prowadzi lokalne uroczystości przy ul. Brzeskiej 24, w miejscu ataku praskich powstańców na filię budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telegraficznej (PAST-y), przy ul. Brzeskiej 24 na Pradze-Północ w Warszawie w 1944 r. Jest też autorem mapy, która przedstawia położenie oddziałów i miejsca natarć z okresu Powstania Warszawskiego na mapie dzisiejszej Pragi-Północ. Pierwszego sierpnia o godz. 17.00, na elewacji Galerii Wileńskiej na pl. Wileńskim w Warszawie, z inicjatywy radnego, zostanie wywieszona ogromna (240 mkw) biało-czerwona flaga z symbolem Polski Walczącej.

 

Kamil Ciepieńko jest przewodniczącym Komisji Kultury, Sportu i Promocji. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga, wiceprezes Stowarzyszenia Kocham Pragę. Z dzielnicą i osiedlem Praga II jest związany od pierwszych dni życia. To lokalny patriota, który działa na rzecz warszawskiej Pragi. Jest pomysłodawcą tężni solankowej na pl. Hallera, inicjatorem kina na elewacji kamienicy przy ul. Ząbkowskiej i specjalnej iluminacji na PGE Narodowym z okazji 360. rocznicy nadania Pradze praw miejskich. W 2012 r. doprowadził do zorganizowania pod katedrą św. Floriana pierwszej bożonarodzeniowej żywej szopki, która na stałe wpisała się już w kalendarz działań praskiego urzędu. Wydaje magazyn i serwis „Przegląd Praski”. Opublikował książkę „Praga II. Nasza historia”.

 

Organizatorem premiery filmu dokumentalnego „Henryk Kokosza. Ostatni z plutonu 1662, warszawski Powstaniec z Pragi” była Rada i Zarząd Dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy. Partnerem wydarzenia była Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury.

 

 

Agencja Informacyjna, Kultura, /DEC/ 17.10.2022