Halina Kunicka – urodziny gwiazdy

 

Halina Kunicka to piosenkarka wielkiego formatu. Jej repertuar jest różnorodny, od popu po klasykę przedwojennego kabaretu i rosyjskie romanse. W swojej karierze wylansowała wiele znanych przebojów. 18 lutego Halina Kunicka kończy 85 lat.

Halina Kunicka urodziła się 18 lutego 1938 roku we Lwowie. Wraz z rodziną mieszkała w  Hoszczy pod Lwowem. Artystka jest córką Wacława Kunickiego, oficera Korpusu Ochrony Pogranicza, który pełnił funkcję dowódcy plutonu w 1 kompanii Batalionu KOP „Hoszcza”, a podczas wojny obronnej 1939 walczył jako dowódca 1 kompanii ckm w 98 Pułku Piechoty. Dalsze losy Wacława Kunickiego są nieznane. Halinę Kunicką wychowywała matka, Zofia Kunicka, z domu Bek.

Jako dziecko Halina Kunicka i jej matka kilkukrotnie się przeprowadzały. Mieszkały w Grójcu, Radości i w Warszawie. To matka zaszczepiła w niej zainteresowanie muzyką. Sama często grała na pianinie i śpiewała. Od matki Halina Kunicka nauczyła się piosenek harcerskich, przedwojennych, powstańczych, a także kabaretowych oraz muzyki lwowskiej.

Rocznica urodzin Kaliny Jędrusik

W wieku 16 lat Halina Kunicka zdała maturę w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Jej ojczym, adwokat Mieczysław Góralewicz, namówił ja na studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Przyszła piosenkarka obroniła dyplom prawniczy w 1959 roku. Jeszcze podczas studiów, będąc na trzecim roku zdobyła wyróżnienie w organizowanym przez Polskie Radio konkursie dla piosenkarzy-amatorów. Nagrodą  była nauka w studiu piosenkarskim, gdzie artystka pobierała lekcje śpiewu i solfeżu u Hanny Skarżanki, Igora Śmiałowskiego i Tomasza Dąbrowskiego. Od 1958 roku przez kolejne trzy lata występowała w kabarecie Pinezka.

Debiut sceniczny Halina Kunicka miała w latach 50. XX wieku. Największą popularność zyskała jednak w latach 60. i 70. Od tego czasu koncertuje ze swoim recitalem po Polsce. Halina Kunicka w przeszłości występowała także w Europie, Izraelu, USA, Kanadzie i Australii. Podczas koncertów często akompaniowali jej Czesław Majewski i Jerzy Derfel.  Wielokrotnie występowała na najbardziej znaczących polskich festiwalach, m. in w Opolu i w  Sopocie. Halina Kunicka nagrała 17 albumów płytowych, które sprzedały się w nakładzie przekraczającym łącznie ponad milion egzemplarzy. Wśród nich są trzy Złote Płyty.

Artystka wielokrotnie była odznaczana nagrodami branżowymi i odznaczeniami państwowymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Do największych przebojów Haliny Kunickiej należą: „Orkiestry dęte”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „Lato, lato czeka”, „Od nocy do nocy”, „To były piękne dni” i „Gwiazda naszej miłości”.

Agencja Informacyjna, Kultura, /NOW/ 17.02.2023

Foto autorstwa Sławek – Kunicka Halina, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22681513