“Greenpoint. Kroniki małej Polski” Ewy Winnickiej

16 czerwca 2021 roku odbędzie się premiera nowego reportażu Ewy Winnickiej pt. „Greenpoint. Kroniki małej Polski”. Książka jest kolejną częścią bestsellerowej Serii Amerykańskiej Wydawnictwa Czarnego. Tym razem reportaż zabierze czytelników do polskiej dzielnicy Nowego Jorku, drugiego największego ośrodka Polonii w Stanach Zjednoczonych.

Jak wyznaje Ewa Winnicka, Greenpoint, nazywany także „małą Polską”, czyli „Little Poland”, zamieszkiwała społeczność niepodobna do żadnej innej. Typowo polska, przejawiająca wszystkie zjawiska typowe dla naszych społeczności, podtrzymująca rodzime tradycje i wprowadzająca polski język do sklepów i urzędów, ale skoncentrowana jak Nowy Jork i nie w pełni z nim wymieszana.

Historia opisana w książce „Greenpoint. Kroniki małej Polski” zaczyna się już w XVII wieku.

Jednak polskie akcenty w dzielnicy zaczęły zanikać po wejściu Polski do Unii Europejskiej i przeniesieniu się znacznej części Polonii do Wielkiej Brytanii. Reportaż stanowi świadectwo czasu pomiędzy, życia wszystkich klas społecznych Polaków wplecionych w burzliwe dzieje Nowego Jorku. Opowieści pochodzą z osobistych relacji mieszkańców dzielnicy, rozmów przeprowadzonych przez dziennikarkę Ewę Winnicką i jej wnikliwych obserwacji. Jakość opowieści jest dodatkowo podkreślona przez autorkę, która zastrzega, że wszyscy bohaterowie mają swoje odbicie w rzeczywistym świecie, a żadna postać sportretowana w książce „Greenpoint. Kroniki małej Polski” nie była stworzona na potrzeby reportażu.

Ewa Winnicka zadebiutowała w 2011 roku reportażem „Londyńczycy”, za który dostała się do finału Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia.

Nagrodę otrzymała w 2015 roku za inną opowieść o polskich imigrantach w Wielkiej Brytanii, reportażu pt. „Angole”. Ponadto śledziła trudne historie Polaków w reportażach takich jak „Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey” czy „Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson”.

Za swój dorobek literacki dziennikarka Ewa Winnicka została uhonorowana licznymi wyróżnieniami.

Otrzymała trzy nagrody Gran Press: w 2005, 2008 i 2018 roku, została laureatką konkursu na najlepszą książkę roku Festiwalu Reportażu w Lublinie i nagrody MediaTory. Otrzymała nominacje do konkursów takich jak Nagroda Literacka „Nike”, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego i Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz”. Dziennikarka była także związana z „Gazetą Wyborczą” oraz tygodnikiem „Polityka”.

Agencja Informacyjna, Kultura /ANI/ 9.06.2021

Fot. Kent Street, historyczna dzielnica Greenpointu Autorstwa Kgwo1972 z angielskiej Wikipedii – Na Commons przeniesiono z en.wikipedia., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4172409

Related Post