Gamechanger na lotnisku w Modlinie

 

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa Modlin zakończył wakacje 2021 roku bardzo dobrymi wynikami. Sierpień to do tej pory najlepszy miesiąc 2021 roku. Z usług modlińskiego Portu Lotniczego skorzystało blisko 220.000 pasażerów. To wzrost aż o 104,7 proc. w stosunku do sierpnia 2020. Na tym samym lotnisku 9 września 2021 roku wylądował też pierwszy samolot Boeing 737-8200 „Gamechanger” w barwach Buzz.

 

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa Modlin to gigantyczna inwestycja na obrzeżach Nowego Dworu Mazowieckiego, około 35 kilometrów od centrum Warszawy. Historia lotniska sięga 1937 roku, gdy było zaprojektowane jako lotnisko wojskowe w II Rzeczypospolitej Polskiej. Pozostawało niewykorzystane do lat czterdziestych XX wieku, kiedy to zostało zaadaptowane jako baza lotnicza niemieckiej Luftwaffe w okupowanej Polsce. W latach 1945-2000 było używane przez siły powietrzne. W latach 1953-1959 Lotnisko Modlin było bazą, w której stacjonowała 15 Dywizja Lotnictwa Bombowego. Lotnisko pełniło tak naprawdę jedynie funkcję szkoleniową. W tym właśnie miejscu utworzono Centrum Szkolenia Lotniczego Wojska Polskiego i Szkolny Pułk Śmigłowców. W 1974 roku Wyższa Szkoła Oficerska w Dęblinie założyła tu bazę dla 38 Pułku Szkolno-Bojowego. Po 25 latach dowództwo przekazano Lotniczej Eskadrze Doświadczalnej. W 2000 roku polskie Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało lotnisko w zasoby Agencji Mienia Wojskowego.

 

 

Przełomowym momentem w historii lotniska w Modlinie był 8 lutego 2010 roku. Wtedy to obiekt został wpisany do rejestru lotnisk cywilnych. Oznaczało to, że od tego momentu lotnisko może przyjmować samoloty pasażerskie. Wstępny plan przekształcenia lotniska powstał już w 2005 roku.  8 października 2010 roku oficjalnie rozpoczęto prace modernizacyjne. 8 lipca 2012 roku został zorganizowany dzień otwarty na lotnisku. Pierwszy samolot rejsowy typu Airbus A320 wylądował na lotnisku Modlin 15 lipca 2012 roku tuż po godzinie 17.30.

 

 

 

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa Modlin miał trudne początki, ale teraz zdaje się wychodzić na prostą. Przez wiele miesięcy był postrzegany jako kompletnie nieudane przedsięwzięcie. Niedopracowana, przynosząca straty i tak naprawdę nadająca się do zamknięcia. Zaszkodziła też znacznie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2.

 

 

Na szczęście już w czerwcu 2021 roku Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa Modlin wrócił do siatki połączeń dostępnych przed wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, czyli w 2019 roku. Dodatkowo lotnisko w Modlinie uruchomiło 4 nowe trasy. „Do siatki połączeń dołączają bardzo popularne kierunki wakacyjne. Od czerwca 2021 r. na naszych pasażerów czekają: Katania we Włoszech oraz Rodos i Zakhyntos w Grecji. Nowością w rozkładzie lotów jest także połączenie do Charkowa na Ukrainie, które wystartowało 16 czerwca 2021.” – Poinformował Marek Rymkiewicz z Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Okazało się też, że sierpień 2021 roku był rekordowym miesiącem w Porcie Lotniczym Warszawa/Modlin. Wówczas z usług Portu Lotniczego Warszawa/Modlin skorzystało 219 647 podróżnych.

 

Leszek Chorzewski, pełniący obowiązki Prezesa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin podsumował: „Z każdym miesiącem widzimy jak w szybkim tempie odbudowuje się ruch pasażerski w naszym Porcie. Odnotowany w sierpniu wolumen ruchu stanowił już 72,5 proc. poziomu ruchu z sierpnia 2019 roku. Bezsprzecznie, do tak dobrych wyników przewozowych przyczyniła się bardzo bogata oferta połączeń lotniczych na naszym lotnisku, w tym tych typowo wakacyjnych. Przewidujemy, że przy utrzymaniu się obecnego trendu wzrostu, w przyszłym roku będziemy mogli cieszyć się z wyników porównywalnych do tych sprzed pandemii.” W sierpniu 2021 roku pasażerowie mogli korzystać z oferty  ponad 170 połączeń tygodniowo na 53 kierunkach europejskich i pozaeuropejskich.

 

 

Zimą 2022 roku z Lotniska Warszawa/Modlin ruszą nowe, tanie połączenia w kierunkach: Helsinki (4 razy w tygodniu), Ryga (5 razy w tygodniu), Malta (3 razy w tygodniu) i Aarhus (2 razy w tygodniu). Jeszcze w 2021 roku pasażerowie będą mogli doświadczyć komfortu podróży lotniczych na pokładach najnowocześniejszych statków powietrznych typu Boeing 737-8200 „Gamechanger” (z języka angielskiego  -przełom). Zgodnie z tą nazwą, liczy się na to, że faktycznie będzie bardzo dużą zmianą w lotnictwie. Samolot Boeing 737-8200 “Gamechanger” zabiera na pokład 197 pasażerów, jest bardziej ekologiczna i ekonomiczne – średnie spalanie paliwa jest o 16 proc. niższe w przeliczeniu na fotel. Pasażerowie mogą w tym samolocie zasiąść na nowych fotelach, a dzięki ich ergonomii mają mieć więcej miejsca na nogi, mimo tego, że w samolocie będzie więcej foteli.

 

 

9 września 2021 roku na lotnisku Warszawa/Modlin wylądował pierwszy samolot Boeing 737-8200 „Gamechanger” w barwach Buzz – Polskich linii lotniczych, które obsługują loty czarterowe do popularnych kierunków wakacyjnych i loty rozkładowe w ramach grupy Ryanair. „Lotnisko Warszawa/Modlin jest pierwszym lotniskiem w Polsce, na którym wylądował Boeing 737-8200 „Gamechanger” w barwach Buzz. Decyzja o zbazowaniu pierwszego z ośmiu Gamechanger’ów na naszym lotnisku to doskonała wiadomość dla naszych pasażerów, którzy będą mogli odbywać tanie podróże lotnicze na pokładzie jednego z najnowocześniejszych samolotów na świecie.” – Podkreślił Leszek Chorzewski, pełniący obowiązki Prezesa Zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. To pierwsza z ośmiu maszyn 737-8200, które Buzz odbierze w 2021 roku. To największy i najnowocześniejszy samolot z linii 737 produkowany przez fabrykę z Seattle. Nowe samoloty „Gamechanger” zostaną zbazowane na lotniskach Warszawa/Modlin, Kraków oraz Wrocław i dołączą do 46 innych maszyn zarejestrowanych w Polsce. Nowe maszyny umożliwią utworzenie ponad 200 nowych miejsc pracy dla pilotów oraz personelu pokładowego. Dzięki nowym samolotom Grupa Ryanair pozostanie liderem w ożywianiu ruchu lotniczego i turystyki w całej Europie.

 

 

„Cieszymy się z otrzymania nowego samolotu „Gamechanger” prosto z fabryki Boeinga w Seattle. Jest to pierwszy tego typu samolot w Polsce i jeden z 8, które wejdą do naszej floty do końca tego roku. Wszystkie nowe samoloty trafią do polskich baz w Warszawie-Modlin, Krakowie oraz Wrocławiu.” Podkreślił Michał Kaczmarzyk, Prezes Buzz – linii lotniczej wchodzącej w skład Grupy Ryanair. „Buzz jest zaangażowany w odbudowę ruchu lotniczego oraz turystyki w Polsce. Dysponujemy obecnie 47 maszynami łącznie, z których 27 na stałe bazuje i operuje z polskich lotnisk, w tym: Krakowa, Wrocławia, Warszawy-Modlin, Katowic, Poznania, Gdańska. Nowe samoloty 737-8200 to ponad 200 nowych miejsc pracy dla pilotów i personelu pokładowego w Polsce. Obecnie w Grupie Ryanair w Polsce zatrudnienie znajduje ponad 1600 wysoko wykwalifikowanych specjalistów w tym: załogi lotnicze, inżynierowie, specjaliści IT oraz personel obsługi naziemnej. Nowe samoloty zapewnią więcej połączeń i turystów w Polsce, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa oraz emisji CO2 i hałasu. Nie możemy się doczekać powiększenia naszej obecnej floty o kolejne Boeingi 737-8200 „Gamechanger”.” – Dodał Michał Kaczmarzyk.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / SYL / 11.09.2021