Fotografie Zbyszko Siemaszki w kolorze

 

Czerwone autobusy, kolorowe elewacje kamienic na rynku Starego Miasta Warszawy czy jasna fasada Pałacu Kultury i Nauki to temat fotografii legendarnego fotografa, Zbyszko Siemaszki. Teraz jego prace wykonane w technice czarnobiałej przygotowano w wersji korowej.

 

W sobotę 10 września 2022 r. w Centrum Praskim Koneser w Warszawie będzie można oglądać wystawę zdjęć powojennej stolicy Polski. Wydarzenie będzie połączone z prelekcjami i spacerem po Starej Pradze.

 

„Nie ma takiego snu” – według Przemka Chudkiewicza

 

Warszawę, uchwyconą w kadrach Zbyszka Siemaszki, będzie można zobaczyć tak, jak widział ją sam fotograf. Stolica Polski była dla niego wyjątkowa. Pozostawił potomnym Warszawę w niezapomnianych, choć już historycznych, kadrach. Większość, z fotografowanych przez Zbyszka Siemaszkę miejsc, współcześnie wygląda inaczej.

 

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 10 września 2022 r. o godz. 10.00 w Centrum Praskim Koneser w Warszawie, w Sali Filtracja. W jego trakcie będzie można zobaczyć fotografie Zbigniewa Siemaszki, w dużym formacie i w kolorze. Będzie też możliwość  spotkania się z rodziną fotografa, jak też uczestnictwa w prelekcjach, dotyczących zbiorów fotografii znajdujących się w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Oddzielna prelekcja zostanie też poświęcona innym powojennym fotografom Warszawy, taki jak: Mogens Tørsleff, Grażyna Rutowska czy Lech Zielaskowski. Zwieńczeniem wydarzenia jest spacer po warszawskiej Pradze, który poprowadzą przewodnicy prascy ze stowarzyszenia „Praska Ferajna”.

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trzeba jednak pobrać bezpłatną wejściówkę. Liczba uczestników jest ograniczona. Link do rejestracji: https://app.evenea.pl/event/siemaszko/

 

Zdjęcia wykorzystane do realizacji wystawy zostały udostępnione przez NAC w formie: „Fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego”. Remastering do 4K plus koloryzacja i retusz wykonał Bogdan Markowicz.

 

Artysta Roku 2020 wyłoniony!

 

Zbyszko Siemaszko to artysta fotografik, szczególnie ceniony za utrwalenie na kliszach Warszawy po II wojnie światowej. Urodził się 30 sierpnia 1925 r. w Wilnie, zm. 4 marca 2015 r. w Zalesiu Górnym). Jego rodzice Leonard oraz Tatiana prowadzili zakład i sklep fotograficzny. Pod okiem ojca Zbyszko Siemaszko wcześnie zaczął fotografować, m.in. Józefa Piłsudskiego .

 

Podczas II wojny Światowej wraz ze starszymi braćmi Leonardem i Henrykiem był żołnierzem 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej (ps. Swojak). Dokumentował codzienne życie partyzantów. Podczas jednej z akcji w 1944 r. został dwukrotnie ciężko ranny w głowę, wzięty do niemieckiej niewoli i przekazany Gestapo (niem. Geheime Staatspolizei, Tajna Policja Państwowa). Odbito go z więziennego szpitala. W drugiej połowie 1944 r. pracował jako fotograf w radzieckiej jednostce wojskowej. Zimą 1945 r. wyjechał do Polski: najpierw do Bydgoszczy, później Katowic (1946–1948), gdzie pracował jako fotoreporter tygodnika „Odra”.

 

W 1948 Zbyszko Siemaszko  zdał maturę i wyjechał do Warszawy. Później ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki. Od 1950 Zbigniew Siemaszko prowadził pracownię dokumentacji fotograficznej w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym w Warszawie, gdzie wykonał dokumentację fotograficzną odbudowanych zabytków stolicy. Od 1951 na analogicznym stanowisku w Państwowym Przedsiębiorstwie Budowlanym Konserwacja Architektury Monumentalnej.

 

Bolek odkrywa naturę „fake news”

 

W latach 1953–1961 Zbyszko Siemaszko był fotoreporterem tygodnika „Stolica”, a następnie tygodnika „Perspektywy”. W 1990, wraz z likwidacją czasopisma, przeszedł na emeryturę.

 

Organizatorem wydarzenia jest Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. To najważniejszy projekt z cyklu pt. „Powojenna Warszawa – wystawa prac Zbyszko Siemaszki”. Współorganizatorem wystawy jest Fundacja XBW im. Ignacego Krasickiego, zaś w gronie partnerów znaleźli się Am Art-Media Agencja PR, Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz Centrum Praskie Koneser. Wydarzenie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

 

Agencja Informacyjna, kultura /DEC/ 7.09.2022