„Fisheye” w sieci

Film „Fisheye”, w reżyserii Michała Szcześniaka, pokazuje historię uwięzionej kobiety, której zadaniem jest rozwikłanie tajemnicy z przeszłości. Nagrodą za rozwiązanie zagadki ma być jej wolność. W rolach głównych występują Julia Kijowska i Piotr Adamczyk.

„Fisheye” to dreszczowiec psychologiczny. Główną bohaterką jest Anna (w tej roli Julia Kijowska). Kobieta dokonała wielkiego odkrycia naukowego – znalazła sposób na walkę z nowotworem. Jej radość z sukcesu zawodowego nie trwa długo, bowiem nagle znika, a jej jedynym kontaktem ze światem staje się fisheye, czyli wizjer.

Anna zostaje porwana i zamknięta w niewielkim pomieszczeniu, usytuowanym tuż obok jej mieszkania.

Są tam kamery obserwacyjne, mikrofony, łóżko, stolik, prysznic i umywalka, a także wizjer – główny bohater filmu i inicjator kolejnych wydarzeń. Anna jest obserwowana przez tajemniczego porywacza (granego przez Piotra Adamczyka). Co ciekawe, aktor w tym filmie swą postać kreuje głównie głosem. Natomiast sama bohaterka przez wizjer może śledzić życie swoich najbliższych. Anna nie mogąc nic zrobić, dać żadnego znaku, obserwuje rozpaczliwe próby odszukania jej przez bliskie osoby. Patrzy na ich życie bez niej. Widzi ich w intymnych sytuacjach, podczas zabaw, miłości, zdrad… Jednocześnie nawiązuje skomplikowaną relację ze swoim enigmatycznym oprawcą.

Bohaterka filmu szybko przekonuje się, że aby odzyskać wolność musi rozwiązać zagadkę z przeszłości.

Musi cofnąć się pamięcią do wydarzeń powiązanych z wypadkiem z jej wczesnego dzieciństwa. Przez narzucone jej zadanie kobieta musi dostosować się do zaistniałej sytuacji, co zmienia ją zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Michał Szcześniak – reżyser filmu „Fisheye” – opowiedział o głównej bohaterce Annie:

„Potrafi manipulować otaczającymi ją ludźmi. Ktoś taki, nawet w zamknięciu, będzie próbował wpłynąć na swojego porywacza, będzie rozgrywał z nim partię tajemniczej gry. Anna wciąż stara się być dwa kroki przed porywaczem. Jest zła i magnetyczna, przeczuwa, że porywacz jest od niej uzależniony.”

Akcja dreszczowca psychologicznego „Fisheye” rozgrywa się praktycznie tylko w dwóch pomieszczeniach – mieszkaniu Anny i pomieszczeniu, w którym jest przetrzymywana.

Film jednak szybko wciąga i intryguje, niemal do ostatniego ujęcia. Zastanawia mroczna tajemnica, której ujawnienie jest nieuchronne, a zarazem niezbędne do odzyskania normalnego życia przez główną bohaterkę.

Reżyser filmu „Fisheye” Michał Szcześniak zauważa, że w czasach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 bezdyskusyjne staje się porównanie fabuły filmu „Fisheye” z domowym lockdownem. – „Zdjęcia kręciliśmy pół roku przed narodową kwarantanną, a premiera filmu przypadła już na lockdown. Bardzo podobny do tego, który pokazaliśmy.” – Zaznacza Michał Szcześniak. – „Może i my podczas naszego covidowego aresztu domowego powinniśmy odpowiedzieć sobie na ważne pytania?” – Zastanawia się reżyser.

Michał Szcześniak – reżyser i współscenarzysta filmu „Fisheye” – znany jest z takich produkcji jak “Spitsbergen”, “Punkt wyjścia”, czy spektaklu telewizyjnego “Porwać się na życie”.

W 2005 roku otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz europejski w konkursie NISI MASA European Script Contest. Wyreżyserowany przez niego film na podstawie nagrodzonego przez NISI MASĘ scenariusza „Łódka” otrzymał wiele nagród i wyróżnień w Polsce oraz za granicą.

Scenariusz do thrillera „Fisheye” wraz z Michałem Szcześniakiem napisali: aktor – Piotr Tołoczko i dramatopisarz – Szymon Bogacz. Za zdjęcia do filmu odpowiada Paweł Dyllus, a za muzykę – Agata Kurzyk. Producentką jest Ewa Szwarc, zaś producentem wykonawczym Sebastian Petryk, którzy reprezentują studio KOSMOS Production.

„Fisheye” doczekał się już pierwszych nagród. Aktorka Julia Kijowska została uhonorowana nagrodą za główną rolę kobiecą na Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych – Jantar. W tym samym konkursie doceniono Agatę Kurzyk za muzykę.

Film „Fisheye” miał mieć premierę w 2020 roku, jednak ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 będzie dostępny dla widzów od 1 maja 2021 roku.

Agencja Informacyjna, Kultura /SYL/ 30.04.2021

Related Post