Fenomen serialu „Stulecie Winnych”

Miłośnicy losów rodziny Winnych, dzięki Telewizji Polskiej, mogą właśnie oglądać trzeci sezon kultowego serialu „Stulecie Winnych”. Losy bohaterów od 2019 roku poruszają widzów do głębi. Produkcja jest filmową adaptacją trylogii autorstwa Ałbeny Grabowskiej o tym samym tytule.

W latach 2014 – 2015 wydano trzy tomy trylogii „Stulecie Winnych”. Ałbena Grabowska kolejno napisała książki noszące podtytuły: “Ci, którzy przeżyli”, “Ci, którzy walczyli” i “Ci, którzy wierzyli”. Autorka opisuje losy tytułowych Winnych, pochodzących z podwarszawskiego Brwinowa. Trylogia szybko stała się bestsellerem. Czytelników urzekła historia zwykłych ludzi, których życie zostało uzależnione od burzliwych czasów, w których przyszło im żyć. Historia rodu Winnych zaczyna się w 1914 roku, a kończy w czasach współczesnych.

Ałbena Grabowska powiedziała o bohaterach trylogii:

„Wyobrażam sobie każdą postać, która jest mi „potrzebna”. Najpierw widzę ją – jak wygląda, jak się ubiera, jak się porusza. Potem daję jej język, jakim mówi, sposób mówienia, a może specyficzne powiedzonka. Cechy charakteru są bardzo ważne, one „stawiają” bohatera. Na koniec nadaję mu całą historię – od urodzenia, do śmierci. Wyobrażam go sobie, jakby żył/żyła naprawdę. Nawet jeśli na kartach książki bohater jest przedstawiony tylko w zakresie kilku czy kilkunastu lat, ja wiem, kiedy się urodził i jaki był w dzieciństwie.”

Telewizja Polska zdecydowała się na produkcję serialu na podstawie trylogii Ałbeny Grabowskiej. Producentem serialu został Endemol Shine Polska.

Pierwszy sezon „Stulecia Winnych”, w reżyserii Piotra Trzaskalskiego, można było oglądać od wiosny 2019 roku. Wówczas w serialu zagrali między innymi tak uznawani aktorzy jak: Kinga Preis, Katarzyna Kwiatkowska, Jan Wieczorkowski, Olaf Lubaszenko, Arkadiusz Janiczek, Rafał Królikowski, Adam Ferency i wielu innych.

Ałbena Grabowska, poznając obsadę serialu podsumowała:

„(…) „Stulecie” ma niesamowite szczęście do świetnych aktorów. (…) Największe wrażenie zrobili jednak na mnie młodzi aktorzy. Przede wszystkim wszyscy przeczytali książkę, choć nie było takiego obowiązku i nikt takiego warunku nie stawiał. Jednak oni uważali, że w pełni zrozumieją swoją postać dopiero kiedy poznają pierwowzór literacki, co było dla mnie ogromnie wzruszające.”

Produkcja błyskawicznie stała się hitem Telewizji Polskiej, a serial przed telewizorami co tydzień gromadził, i do dziś gromadzi, wielomilionową widownię.

Widzów szybko zafascynowała pełna zwrotów akcji opowieść o wielopokoleniowej rodzinie Winnych, w przemyślany sposób wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku. Co ciekawe w serialu pojawiają się zarówno postaci fikcyjne, jak i prawdziwe, znane z naszej historii, kultury i sztuki.  Saga rodu Winnych w interesujący sposób przedstawia polskie społeczeństwo, zmieniające się wraz z rozwojem polskiej państwowości.

Obecnie fani serialu „Stulecie Winnych” śledzą trzecią odsłonę losów rodziny Winnych z podwarszawskiego Brwinowa, który obejmuje lata 1956-1976.

W trzecim sezonie do głosu dochodzi nowe pokolenie. Widzowie obserwują codzienne życie w trudnych powojennych latach oraz skutki umacniającej się władzy ludowej. Bohaterowie serialu stają się świadkami i uczestnikami odwilży październikowej (1956 rok), strajków studenckich w marcu 1968 roku, wydarzeń w Ursusie w 1956 roku i w stoczni Gdańskiej w 1970 roku.

Za scenariusz trzeciego sezonu serialu na podstawie sagi Ałbeny Grabowskiej odpowiada zespół pod kierunkiem Ilony Łepkowskiej.

Reżyserią zajęli się Klara Kochańska i Piotr Śliskowski. W trzecim sezonie produkcji obok aktorów znanych z poprzednich odcinków, jak: Jan Wieczorkowski, Barbara Wypych, Katarzyna Kwiatkowska, Arkadiusz Janiczek, Weronika Humaj, Piotr Rogucki, Stefan Pawłowski, Lesław Żurek, Mateusz Janicki można zobaczyć nowych, również znakomitych, jak: Urszula Grabowska, Magdalena Walach, Marcin Kwaśny, Małgorzata Ostrowska-Królikowska czy Małgorzata Socha.

Centrum Informacji Telewizji Polskiej przekazało Agencji Informacyjnej kilka ciekawostek dotyczących serialu „Stulecie Winnych.

Okazuje się, że Ałbena Grabowska – autorka sagi „Stulecie Winnych”, na której oparty jest scenariusz serialu, w wieku 13 lat dotknęła serca dzwonu Zygmunta w Krakowie i wypowiedziała marzenie – będę aktorką. Miała szansę spróbować swoich sił w serialu. Między innymi w trzeciej serii „Stulecia Winnych” wystąpiła jako wykładowczyni omawiająca temat dziedziczenia grupy krwi. Na tym wykładzie była Ewa, która zaczęła mieć wątpliwości co do swojego pochodzenia.

Jak podało Agencji Informacyjnej Centrum Informacji TVP – dzień i miesiąc urodzin aktorki Urszuli Grabowskiej, grającej w trzecim sezonie Anię Winną – jest taki sam, jak serialowej Ani Winnej, więc było jej pisane zagrać rolę starszej Ani.

„Patryk Schwichtenberg (serialowy Jan Winny)  – obawiał się, czy postarzony będzie się dobrze prezentował, jak się okazało, charakteryzacja wyszła bardzo dobrze. „ Podało Centrum Informacji. Natomiast „realizacja zdjęć w kawiarni Modna, odbywała się w dawnym najelegantszym lokalu gastronomiczno-rozrywkowym stolicy – Adria.”
Początkowo zakładano, że „Stulecie Winnych” będzie się składało z trzech sezonów, a każdy z nich będzie adaptacją kolejnego tomu powieści. Dziś już wiadomo, że sezonów będzie więcej.

Wszystkie sezony serialu „Stulecie Winnych” dostępne są za darmo na platformie TVP VOD.  https://vod.tvp.pl/website/stulecie-winnych,41055208#

Agencja Informacyjna, Kultura /SYL/ 19.04.2021