Fantastyczna nagroda

 

Fanów fantastyki w Polsce najbardziej elektryzują informacje związane z literacką Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. W 2018 roku stanie się tak po raz 33!

Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla to wyróżnienie czytelników fantastyki autorom najlepszych utworów literackich. Nagroda przyznawana jest obecnie w dwóch kategoriach: powieść i opowiadanie. Wybór najlepszy utworów odbywa się dwuetapowo. Najpierw są ogłaszane komicje, a potem ostateczni zwycięzcy.

Każdy czytelnik fantastyki może wybrać od jednego do pięciu utworów w każdej kategorii, opublikowanych w poprzednim roku kalendarzowym. Po pięć (zazwyczaj) utworów, które zbiorą najwięcej głosów, znajduje się na liście nominacji do Nagrody.

Spośród nich uczestnicy POLCONu, czyli Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki, dokonują wyboru Laureatów.

W 2018 roku nominacje Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2017 będą ogłoszone dwukrotnie.

Najpierw podczas Warszawskich Targów Książki w piątek, 18 maja 2018 r. o godz. 17.00 w sali Londyn B na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie. Ogłoszenie nominacji poprowadzą Aleksandra Ciejek i Witold Siekierzyński. Gościem uroczystości będzie pani Jadwiga Zajdel. Nominowane utwory oraz ich autorzy zostaną przedstawieni także podczas Festiwalu Fantastyki Pyrkon 19 maja 2018 r., o godz. 12.00, w sali Literackiej 2. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu.

Nagroda Literacka im. Janusza A. Zajdla to najważniejsze, przyznawane od 1985 roku, wyróżnienie dla pisarzy literatury fantastycznej w Polsce.

Wśród jej laureatów znajdują się m.in. prof. Edmund Wnuk-Lipiński, Andrzej Sapkowski, Rafał A. Ziemkiewicz, Anna Brzezińska, Anna Kańtoch, Jacek Dukaj, Marek S. Huberath, Tomasz Kołodziejczak, Jarosław Grzędowicz, Rafał Kosik, Łukasz Orbitowski, Robert M. Wegner, Krzysztof Piskorski. Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na Polconie, czyli Ogólnopolskim Konwencie Miłośników Fantastyki. W tym roku odbędzie się on w Toruniu w dniach 12-15 lipca 2018. Podczas tej największej imprezy, poświęconej fantastyce, czytelnicy dokonują wyboru laureatów.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /BEJ/ 13.05.2018