Gerhard Birkhofer

Emocje geometrii

Sztuka nie powinna być przypadkiem. Akt artystyczny powinien być poprzedzony intelektualna refleksją. Tak jest w przypadku twórczości Gerharda Birkhofera.

Gerhard Birkhofer należy do nurtu sztuki racjonalnej, operującej językiem geometrii.

Jednak mimo, że twierdzi, że „matematyczna logika definiuje sztukę”, jego twórczość nie ma nic z matematycznych kalkulacji i chłodu. Jest emocjonalna i budzi emocje. Głównym zainteresowaniem artysty są przestrzeń i światło. Dotyczy to zarówno jego rozważań teoretycznych jak jego aktywności artystycznej w malarstwie i rzeźbie.

Kurator wystawy Dr Bożena Kowalska uważa, że „Birkhofer jest niezwykłą osobowością. Jest intelektualistą wnikliwie obserwującym świat, sztukę i ludzi. I jest myślicielem, ale jednocześnie epikurejczykiem doceniającym wszelkie radości i uroki życia, choć także filozofem. Ze swą ciekawością oglądania z nieco ironicznym dystansem teatru świata i ze swym upodobaniem do wina, wykwintnych potraw i nieoczekiwanych zdarzeń jest Birkhofer wcieleniem Rollandowskiego Colas Breugnon wzbogaconego o nieocenione uprawianie działalności artystycznej.”

Teraz na temat twórczości Gerharda Birkhofera własne zdanie będzie mogła sobie polska publiczność.

Wszystko za sprawą ekspozycji „Cienie i refleksy”, która będzie otwarta od 14 czerwca do 13 lipca 2018 rokum w renomowanej Galerii Delfiny, ul. Smulikowskiego 10, lok. 2 w Warszawie.

Gerhard Birkhofer urodził się w 1947 roku w Ravensburgu. Mieszka i pracuje w Gottenheim koło Freiburga. W 1974 roku ukończył studia w dziedzinie sztuki na Wyższej Szkole Pedagogicznej we Freiburgu, a w 1989 w dziedzinie historii sztuki na tej samej uczelni. W 2012 został docentem sztuk pięknych w Instytucie Sztuki na Wyższej Szkole Pedagogicznej we Freiburgu. Od 1976 r. prezentuje wystawy w krajowych i międzynarodowych galeriach. Jego prace znajdują się w muzeach i międzynarodowych zbiorach.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /BEJ/ 10.06.2018 r.