Dzień Przewodników i Ratowników Górskich

 

Dzień Przewodników i Ratowników Górskich to nie tylko okazja, by docenić wysiłki tych osób. To również szansa na poznanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas górskich wycieczek. A wiele osób wciąż zapomina jak ważna jest odpowiedzialność w górach.

 

Dzień Przewodników i Ratowników Górskich przypada na 10 sierpnia.

 

Mimo upływu lat i kolejnych kampanii społecznych oraz mediów, wciąż największym problemem jest lekkomyślność turystów. Często brak doświadczenia i wyobraźni tych osób prowokuje niebezpieczne sytuacje. Szczególnie zimą.

 

Udając się w góry warto przede wszystkim pamiętać o odpowiednim ubraniu. Głównie ze względu na panujące tam temperatury. Zimą, choć może być poniżej 0 stopni Celsjusza, to przy dodatkowym wietrze temperatura odczuwalna będzie jeszcze niższa. Podstawą jest dobra czapka i kaptur. Niektórzy zabezpieczają się nawet dwoma kapturami, by zapewnić odpowiednie ocieplenie. Na ciało wymagana jest bielizna przeciwpotna. Następnie cienka koszulka i polar. Polecane są także ocieplane buty. Na wyprawę trzeba też przygotować odpowiedni sprzęt. Zazwyczaj to takie narzędzia jak kask, przyrządy asekuracyjne, czy lina wspinaczkowa.

 

Przed wycieczką należy zapoznać się z prognozami pogody. Szczególnie zapowiedzi mgły powinny zwrócić uwagę, bo ta może znacznie utrudnić orientację w terenie. W końcu szlaki są zazwyczaj zatarte przez śnieg. To z kolei oznacza szybkie zgubienie się w górach. Lepiej zatem zawrócić, jeżeli nie jest się pewnym co do warunków atmosferycznych.

 

Przy braku doświadczenia lepiej może pomyśleć o wyprawie pod opieką wykwalifikowanego przewodnika. Ci zazwyczaj doskonale znają trasy i dbają o bezpieczeństwo turystów, więc zmniejsza to ryzyko zgubienia się.

 

Reasumując – myślenie i odpowiedzialność są najważniejsze, gdy ktoś planuje udać się w góry.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /KAM/ 02.08.2019