Dzień Mężczyzn

 

10 marca obchodzony jest Dzień Mężczyzn. W przeciwieństwie do Dnia Kobiet, święto to jest stosunkowo młode i nie aż tak powszechne.  Dzień Mężczyzn ustanowiony został z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1999 roku.

Powszechnie przyjęło się, że Dzień Mężczyzn jest wynikiem ich zazdrości względem Dnia Kobiet. W Polsce obchody tego święta nie cieszą się jeszcze zbyt dużą popularnością. Przypadające na 10 marca święto związane jest w naszym kraju z Kościołem. Tego dnia wspomina się 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Byli oni rzymskimi żołnierzami Legio XII Fulminata, czyli legionu rzymskiego, zwanego „Piorunującym”. Byli oni kapadockimi chrześcijanami, którzy w wyniku odmowy złożenia ofiary bogom pogańskim zostali ukarani okrutną śmiercią.

Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet

W większości krajów Międzynarodowy Dzień Mężczyzn obchodzony jest 19 listopada. Pomysł na święto zrodził się już w latach 60-tych, jednak oficjalnie uznano je w 1999 roku dzięki inicjatywie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pierwszym krajem, w którym odbyły się obchody był Trinidad i Tabago – małe wyspiarskie państewko w Ameryce Południowej. Dzień Mężczyzn otrzymał oficjalne poparcie UNESCO. Obecnie świętuje się go w ponad 60 państwach.

Najważniejszym celem Dnia Mężczyzn jest promowanie właściwych wzorców postępowania (zwłaszcza wśród młodych chłopców), troski o męskie zdrowie, wspieranie budowania właściwych relacji między kobietami i mężczyznami, a także uczczenie mężczyzn ze szczególnymi zasługami dla społeczeństwa.

Agencja Informacyjna, kultura, /NOW/ 8.03.2023