Dzień Marzyciela

 

8 września o w kalendarzu świąt nietypowych bardzo wyjątkowa data. Obchodzony jest wtedy Dzień Marzyciela. Święto to jest równie sympatyczne co ważne, bowiem bez marzeń nasz świat byłby bardzo smutny.

Jak podaje słownik języka polskiego, marzenie to powstający w wyobraźni ciąg obrazów i myśli odzwierciedlających pragnienia, często nierealne; przedmiot pragnień i dążeń lub też ciąg myśli i wyobrażeń powstających podczas snu. Według definicji wikisłownika marzenie jest fantazjowaniem, pragnieniem czegoś, chęcią uzyskania lub osiągnięcia czegoś.

 

Dyzio Marzyciel

„Położył się Dyzio na łące,

Przygląda niebu błękitnemu

I marzy…

Jaka szkoda, że te obłoczki płynące

Nie są z waniliowego kremu…

A te różowe, że to nie lody malinowe.

A te złociste pierzaste, że to nie stosy ciastek…

I szkoda, że całe niebo

Nie jest z tortu czekoladowego…

Jaki piękny byłby wtedy świat.

Leżałbym sobie, jak leżę,

Na tej murawie świeżej,

Wyciągnąłbym tylko rękę

I jadł… i jadł… i jadł…”

Julian Tuwim

Każdy z nas jest marzycielem, tak jak tytułowy Dyzio z wierszyka Juliana Tuwima. Marzenia są niezwykle ważne w życiu każdego człowieka. Pozwalają oderwać się od codzienności, przenoszą nas do świata wyobraźni i pragnień. Marzenia dodają nam wytrwałości w dążeniu do osiągania celów. Pomagają przetrwać trudne chwile.

W pędzącym coraz szybciej świecie trudno znaleźć moment dla siebie, czas na rozmyślanie i marzenia. Otaczająca nas rzeczywistość i dorosłe życie spowodowały, ze coraz częściej boimy się marzyć, a tym bardziej za tymi marzeniami podążać. Tym bardziej ważne są tak wyjątkowe święta jak Dzień Marzyciela. To święto każdego człowieka. Moment na zatrzymanie się i refleksję nad naszymi pragnieniami. To czas na to, by znów poczuć się dzieckiem, bo to właśnie dziecięce marzenia zawsze są najpiękniejsze. Warto zatem chociaż raz w roku, w ten szczególny dzień, wrócić wspomnieniami do naszych najskrytszych pragnień i najgłębszych marzeń. Takich, które kiedyś wydawały nam się nieosiągalne, niedoścignione. I uświadomić sobie, że na marzenia nigdy nie jest za późno, i że jeśli mocno będzie się pragnąć, to każde z nich może się spełnić.

Dzień Marzyciela powstał w 2001 roku z inicjatywy Sławomira Rybki – Dyżurnego Marzyciela Kraju, założyciela Polskiego Portalu Marzeń, dzięki któremu udało się spełnić wiele marzeń. Data święta została wyznaczona na 8 września. W tym roku Dzień Marzyciela obchodzony będzie po raz dwudziesty.

W to szczególne święto Zespół Agencji Informacyjnej życzy wszystkim spełnienia marzeń!!!

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / now / 7.09.2021