Dzień Kaczora Donalda

9 czerwca uznawany jest za Dzień Kaczora Donalda. Data ta powiązana jest z datą pierwszego pojawienia się tej postaci na ekranie. Kaczor zadebiutował w filmie „Mądra kurka” 9 czerwca 1934 roku a data ta uznawana jest za jego symboliczne urodziny.

Kaczor Donald to postać animowana pojawiająca się w filmach i komiksach stworzona przez Studio Filmowe Walta Disneya.

Donald to kaczor o awanturniczej postawie, ubrany zazwyczaj w niebieski marynarski strój, beret oraz muchę pod szyją. Zwykle Kaczor towarzyszy innej słynnej postaci Studio Filmowe Walta Disneya czyli Myszce Mickey. Duet ten wielokrotnie pojawiał się w filmach, serialach oraz komiksach sygnowanych marką Disney. Często towarzyszyły im postacie takie jak Minnie, Goofy oraz Pluto.

Kaczor Donald nie jest jednak jedynie postacią drugoplanową. Powstało wiele filmów i seriali z nim jako głównym bohaterem takich jak oscarowy film „Twarz Führera”.

Był to film propagandowy, który pokazywał w krzywym zwierciadle totalitarne państwo nazistowskie. Kreskówka trwała zaledwie 8 min, ale postać Kaczora oraz całość fabuły zdobyły uwielbienie krytyków amerykańskie Akademii Filmowej.

„Kaczor Donald rozpoczął karierę jako postać drugo albo nawet trzecioplanowa, ale pod koniec lat 30. XX wieku stał się najważniejszym bohaterem animowanym Ameryki i świata. Walt Disney z dużym krytycyzmem patrzył na karierę tej postaci. Nie zmienia to faktu, że korzystał z tej popularności na wielu frontach, bo powstawały komiksy, gadżety, książki z Kaczorem Donaldem” – Komentuje  Paweł Sitkiewicz – filmoznawca, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, autor książki “Miki i myszy.

Kaczor Donald 9 czerwca 2021 roku kończy 87 lat.

Na jego przygodach wychowywało się już wiele pokoleń dzieci, a nadal powstają filmy z jego udziałem dla obecnych najmłodszych. Kaczor Donald nie tylko ośmieszał trudne tematy i bawił do łez, ale także uczył wartości ważnych dla małego i dużego widza.

Agencja Informacyjna kultura /MMA/ 8.06.2021

Ilustracja: By United States Army Air Force – http://1.bp.blogspot.com/-mFramlljImM/T8O4-Hp6jII/AAAAAAAABNI/N0cKLNmrJdM/s1600/Donald.jpg, edited by SyntaxTerror., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94477468