Dzień Iluzjonisty

 

Sztuczki iluzjonistyczne były znane już w starożytnym Egipcie. Przez wieki pokazy magii stawały się coraz bardziej popularne, a poszczególni iluzjoniści zdobywali ponadczasową światową sławę. Obecnie pokazy pełne są nie tylko sztuczek, ale również efektów świetlnych i dźwiękowych, a show przyciąga tysiące widzów do najbardziej znanych na świecie sal. 31 stycznia obchodzony jest Dzień Iluzjonisty.

Któż z nas nie słyszał o Harrym Houdini czy Davidzie Copperfieldzie. Znanych iluzjonistów jest jednak znacznie więcej. Byli nimi m. in. Bartolomeo Bosco, Jean Eugène Robert-Houdin. Również współcześnie wielu magików przyciąga tłumy na całym świecie: Uri Geller, Criss Angel, David Blaine czy działający na portalach społecznościowych Steven „Dynamo” Frayne. Także polska scena może pochwalić się wybitnym iluzjonistą, jakim jest Maciej Pol.

Już w informacjach o starożytnym Egipcie można odnaleźć pierwsze wzmianki o iluzji. Przyjmuje się, ze pierwszą sztuczka była ta z trzema piłeczkami i kubeczkiem, którą zapewne najlepiej znamy z różnych filmów. Zanim jednak profesja iluzjonisty zaczęła rozwijać się na dobre, musiało upłynąć sporo czasu, a osoby praktykujące magię zmagały się z nie lada trudnościami. Najcięższym okresem było Średniowiecze. Wiara w zabobony oraz reakcje Kościoła na praktykowanie magii i łączenie jej ze służeniem diabłu sprawiały, że iluzjoniści nie byli popularni. Sztuczki pokazywano jedynie na festynach i jarmarkach.

W późniejszym czasie iluzjoniści związali się z cyrkami i dawali pokazy podróżując razem z innymi artystami. Dopiero w XIX wieku pokazy iluzjonistyczne wyodrębniły się jako osobny rodzaj sztuki, a ich praktycy zaczęli występować na wielkich scenach jako uznani i sławni artyści.

Sztuka iluzji polega przede wszystkim na elemencie zaskoczenia oraz pilnie strzeżonych tajemnicach, które znane są tylko w świecie magików. Królik z kapelusza, przecięcie człowieka na pół czy wydostanie z kaftanu widział już niemal każdy, jednak wciąż zachwycają i zadziwiają. Oczywiście każdy z iluzjonistów ma swoje własne sztuczki, a te najbardziej znane i spektakularne przedstawiają na własny sposób. Najwięksi i najlepsi z nich potrafią wymyślać kolejne iluzje przeczące prawom fizyki, anatomii, a nawet grawitacji.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / now/ 30.01.2022