Obchodzony 26 marca Dzień Dobrego Łotra to święto, które choć w Polsce nazywane jest Dniem Janosika, w rzeczywistości odnosi się do Św. Dyzmy. Dyzmas to chrześcijański święty, postać biblijna. Był jednym z dwóch zbrodniarzy, których ukrzyżowano wraz z Jezusem Chrystusem.
Święty Dyzmas znany jest z Ewangelii Św. Łukasza. Wraz z Jezusem ukrzyżowano dwóch innych mężczyzn, z których jednym był właśnie Dyzmas. Drugi ze skazańców obraził Jezusa, a wtedy Dyzmas skarcił go i wyjaśnił, ,ze w przeciwieństwie do nich dwóch, Jezus jest niewinny. Później poprosił Jezusa o stawiennictwo za nim w niebie. Jako skruszony złodziej Dyzmas stał się symbolem Miłosierdzia Bożego oraz dowodem, że nawet u kresu życia można okazac skruchę i naprawić swoje błędy.
Kult Dobrego Łotra rozwijał się praktycznie od początków chrześcijaństwa, jednak znaczenia nabrał dopiero w IV w., gdy pojawiła się pogłoska o znalezieniu jego krzyża. Współcześnie Św. Dyzmas jest patronem skruszonych złodziei, więźniów, umierających, skazanych na śmierć i nawróconych grzeszników. Jego atrybutami są krzyż, łańcuch, maczuga oraz miecz lub nóż.
W polskim Kościele Katolickim 26 marca obchodzone jest wspomnienie liturgiczne. Jednocześnie jest to także Dzień Modlitw za Więźniów, który w 2009 roku ustanowiono podczas Konferencji Episkopatu Polski.
W Polsce 26 marca nazywany jest również Dniem Janosika. Juraj Janosik był karpackim łotrem, który zabierał bogatym i rozdawał biednym.
Agencja Informacyjna, Kultura /now/ 24.03.2023