Dzień Czerwonego Kapturka

Większość dzieci na świecie kojarzy bajkę o Czerwonym Kapturku. Miłośnicy tej baśni będą zadowoleni z faktu, że 19 lipca obchodzimy Dzień Czerwonego Kapturka.

Postać Czerwonego Kapturka wywodzi się z baśni ludowych. Po raz pierwszy została opisana przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce Bajki Babci Gąski. Od tamtego czasu Czerwony Kapturek pojawia się w różnych wersjach tej opowieści. W klasycznej i najbardziej znanej braci Grimm wilk połyka babcię Czerwonego Kapturka. Następnie próbuje zjeść także samą dziewczynkę. Babci i Kapturkowi pomaga drwal, który zabija wilka. W końcu z wnętrza zwierzęcia wydostaje się babcia. Dla dziewczynki charakterystyczne było czerwone nakrycie na głowę.

W różnych wersjach wspólnym motywem była postać wilka. Jednak, w jednej z wcześniejszych interpretacji wilk częstował nieświadomego Czerwonego Kapturka mięsem babci. Istniały także wersje w których Kapturek sam siebie ratował lub został uwodzony przez wilka.

Czerwony Kapturek, bracia Grimm, 1928

(https://pl.wikisource.org/wiki/Czerwony_Kapturek_(Grimm,_1928)

Czerwony Kapturek na stałe zagościł w naszej kulturze. Co jakiś czas historia jest odświeżona lub pokazywana w nowych wersjach. W 2005 roku premierę miał film animowany: “Czerwony Kapturek – Prawdziwa Historia”. W niej policja prowadzi śledztwo, które ma wyjaśnić zakłócanie porządku w chatce babci i posiadanie broni. Czerwony Kapturek, Wilk i Drwal występują w roli świadków wydarzeń.

W Dzień Czerwonego Kapturka najczęściej organizowane są wydarzenia skierowane do dzieci. Wtedy zazwyczaj czytana jest historia Czerwonego Kapturka. Często również w innych wersjach. Dzieci mają także okazję do kolorowania i rysowania postaci z bajek.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /KAM/ 16.07.2019

Related Post