Dusza materii sfotografowana

 

Polski krajobraz, architektura, detale pokazane w niezwykły i zaskakujący sposób. Nie ultrafiolet lecz pasmo bliskiej podczerwieni daje efekt magicznych, nastrojowych fotografii udowadnia to zdjęcia Rafała Czubińskiego. Mazowieckie i wielkopolskie krajobrazy, architektura, niezwykłe detale pokazane w sposób jakiego nie widzi ludzkie oko, a często tez z perspektywy z której mało kto korzysta.

Współczesna technika wykonywania zdjęć w podczerwieni jest zbliżona do dawnej wykorzystującej kliszę. Obecnie, oprócz czarno-białego filmu uczulonego również na ten zakres fal, używa się matrycy aparatu i znacznie dłuższych czasów naświetlania lub modyfikuje się ją w taki sposób, żeby była w stanie rejestrować jeszcze większy zakres bliskiej podczerwieni.

Rafał Czubiński należy do czołowych, polskich fotografów posługujących się tą oryginalną techniką obrazowania rzeczywistości.

„Zdjęcia wykonuję głównie aparatem modyfikowanym na pełne spektrum matrycy, choć zdarza mi się podejmować próby fotografii ze sprzętami bez modyfikacji.” – Wyjaśnia Agencji Informacyjnej fotograf Rafał Czubiński. – „Rola wykorzystania filtrów przepuszczających tylko promieniowanie podczerwone nie zmieniła się od czasów klasycznej fotografii. Wciąż najczęściej stosuje się filtry zewnętrzne. Różnorodność filtrów IR dostępnych na rynku, daje dużo większe możliwości manipulacji zakresem rejestrowanego spektrum fal niż niegdyś. Przy pomocy zmodyfikowanego aparatu staram się wykorzystywać wszystkie możliwości dostępnych filtrów, a czasem sięgać nawet po te, które nie były projektowane z myślą o podczerwieni między innymi stałe i regulowane pełne szare. Obróbka otrzymanego na kliszę obrazu nie różni się bardzo od typowego zimnego procesu stosowanego przy czarno-białym filmie. W przypadku zdjęcia w formacie cyfrowym dysponujemy znacznie większymi możliwościami obróbki otrzymanego materiału, co przedstawia się szerokim wachlarzem kolorystyki prac. Przez cały czas staram się szukać i próbować nowych sposobów obróbki zdjęć, które dodatkowo różnią się w zależności od rodzaju wykorzystanego filtra.” – Dodaje Artysta.

[responsive-slider id=1256]

„Dalej niż sięga ludzki wzrok” to wystawa nietypowych fotografii, wykonanych w podczerwieni, przez Rafała Czubińskiego.

Można ją zwiedzać od 16 kwietnia do 15 maja 2018 roku, w Wolskim Domu Kultury, przy ulicy Działdowskiej 6, w Warszawie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 kwietnia o godzinie 19.00, wstęp wolny.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna /MOS/ 8.04.2018