Dominik „Sova” Gudowski wydał „Zanim odejdę stąd”

 

Ewelina Rubinstein rozmawia z Dominikiem “Sovą” Gudowskim. 

Ewelina Rubinstein, Agencja Informacyjna: 1 marca ukazuje się Pana nowy album zatytułowany „Zanim odejdę stąd”. Oczywiście, data premiery najnowszej płyty nie bez przyczyny przypada w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dlaczego tak bardzo ich Pan ceni?

 

Dominik „Sova” Gudowski: Tak, 1 marca to dla mnie bardzo ważna data związana z upamiętnieniem Niezłomnych Żołnierzy, którzy walczyli o naszą wolność, o Niepodległość Polski. I choć wojna się skończyła nie złożyli broni – byli wierni swoim ideałom.

To przykład, kiedy człowiek ceni ponad wszelkie dobro – dobro swojego narodu i przejawia się wielką empatią do ludzi bez względu na ich przekonania czy wartości.

To bardzo szlachetna cecha, kiedy ktoś jest w stanie walczyć o dobro nas wszystkich oraz jest gotów poświęcić za to najwyższą cenę. W późniejszym czasie Żołnierze ci zostali “Wyklęci” przez Bezpiekę, będąc “rozpracowywani”, prześladowani i niejednokrotnie zabijani przez ówczesną władzę. To bardzo smutne.

Wracając do mojej najnowszej płyty „Zanim odejdę stąd”, to jest ona głównie o problemach wewnętrznych ludzi, w których przełamują się bariery na rzecz walki właśnie z czymś złym :

“Barki spowite siłą wciąż opierają się murom”. Dalej można usłyszeć : “Widnokrąg, wilczy krąg przeciw czerwonym ludom. Biegną póki runą mury – tam jestem też.”

 

Te wersy nawiązują właśnie do walki Żołnierzy Wyklętych przeciwko aparatowi komunistycznemu tzw. Polski Ludowej, z którym walczyli. W utworze słyszymy ewidentnie słowa, które nawołują do tego, by wszelkie postawione mury w końcu pękły. Pod koniec utworu musiałem także coś dodać od siebie. “Tam jestem też”- to pewnego rodzaju empatia, którą czuję w sobie bardzo mocno i czerpię z tego niespotykaną siłę.

Skąd pomysł na taką płytę?

 

Dominik „Sova” Gudowski: Poczułem bardzo duży przypływ emocji, które musiałem przelać w najlepszy sposób jaki umiałem, czyli wyrazić je poprzez tekst i muzykę. Na płycie znajduje się 20 utworów, które były pisane w jednej koncepcji – “Bóg, Honor, Ojczyzna”. Dosłownie każdy utwór będzie można odebrać na swój sposób. Pisałem w oparciu o swoje różne przemyślenia oraz doświadczenia. Jest więc trochę o rodzinie, o mojej sytuacji z żoną, o wierze, religii, miłości do Boga, ale również o przeciwnościach losu, zmaganiem się ze wszelkimi trudnościami. Jest też o Narodzie, poczuciu wolności oraz nadziei. To bardzo osobisty album. Na płycie znajduje się tylko dwóch gości. Bosski Roman (FIRMA), a także mój przyjaciel Gabriel “Egon” Michewicz.

 

 

Płytę będzie promować teledysk?

Dominik „Sova” Gudowski: 1 marca 2021 ukaże się także klip utworu z udziałem tych dwóch raperów – “Wilcza droga”. A teledysk “Widnokrąg” nagrywano u mnie “na podwórku” w Jeleniej Górze. W klipie widać również krajobraz spod Schroniska PTTK Perła Zachodu, który mieści się w Siedlęcinie koło Jeleniej Góry. Przepiękne widoki!

 

Wiele osób krytykuje Żołnierzy Wyklętych, nazywając ich nawet „mordercami”. Czy wszyscy z nich byli krystalicznego charakteru?

 

Dominik „Sova” Gudowski: Wiele osób krytykuje Żołnierzy Wyklętych ze względu na coroczną propagandę jeszcze postkomunistycznych czołowych gazet. To mocno zaszyta w głębi ludzi spuścizna sowieckiego ustroju, który na każdym kroku próbuje uderzyć w antypolskość. Stąd też ataki na kościół. Jak wiadomo, Polacy jako chrześcijański naród, są silni względem wiary i tradycji. Dlatego ci, którzy są przeciwko Polsce i są przeciwko stabilności kraju będą wiecznie atakować kościół i ideały, które możemy znaleźć w czynach  Żołnierzy Wyklętych. Oczywiście, że nie wszyscy Żołnierze byli czyści jak łzy. Wielokrotnie musieli podejmować trudne decyzje, ale musimy mieć na uwadze czas historyczny i ekstremalnie trudne warunki.

 

Jak doszło do wydania płyty?

Dominik „Sova” Gudowski: Moim wydawcą jest patriotyczny sklep odzieżowy „ProPatriae.pl”, w którym wydałem poprzednią płytę “Cmentarz Wyklętych”.

 

 

 

Agencja Informacyjna

 

Rozmawiała Ewelina RubinsteinAgencja Informacyjna, Kultura, 1.03.2021

 

 

 

Related Post