Clannad rusza w pożegnalną trasę!

Irlandzki zespół Clannad wyrusza w pożegnalną trasę koncertową, podczas której będzie promował ostatni w swoim wydaniu album „In A Lifetime”. Formacja zagra również w Polsce. Dwa z koncertów odbędą się w warszawskim Klubie Stodoła.

Irlandzki zespół Clannad, którego nazwa wywodzi się ze słowa „klan”, oznaczającego w języku greckim „rodzinę, to formacja utworzona w 1970 roku przez rodzeństwo Moya, Ciarána i Pól Brennana oraz ich wujków Noela i Pádraiga Duggana. Jakiś czas później dołączyła do nich również Enyia Brennan (artystka miała na swoim koncie sukcesy także  w karierze solowej). W swoich utworach grupa Clannad łączy elementy tradycyjnej muzyki irlandzkiej oraz bardziej współczesnego folku, new age i rocka. Stworzyli wyjątkowo unikalne i eteryczne brzmienie, dzięki czemu przyczynili się do zaprezentowania światu irlandzkiej muzyki i języka. Największą sławę przyniosła grupie ścieżka dźwiękowa do serialu telewizyjnego „Harry’s Game”.

Zespół Clannad był wielokrotnie nagradzany. Zdobyli m. in. nagrodę BAFTA w kategorii „Best Original Television Music” za ścieżkę dźwiękową z albumu „Legend”, nagrodę Grammy „Najlepszy album New Age” za album „Landmarks”,  Billboard Music Award oraz nagrodę BBC 2 Folk Award za całokształt twórczości.

Clannad ma na swoim koncie 17 albumów studyjnych, 4 albumy koncertowe oraz 9 kompilacyjnych, z których ostatni, „In A Lifetime”, ukazał się 13 marca nakładem wytwórni BMG. W utworze tytułowym, promującym pożegnalny album, zespół połączył swoje siły z Bono, wokalistą grupy U2. Pożegnalny album będzie dostępny na podwójnej płycie CD oraz w formacie winylowym W sprzedaży będzie także zestaw deluxe obejmujący 7-calowy singel oraz książkę z fotografiami i informacjami na temat zespołu, plakat i inne dodatki.

W ramach pożegnalnej trasy Clannad planowo miał zagrać dwa koncerty w Polsce, jednak ze względu na duże zainteresowanie liczba koncertów została podwojona. Dwa pierwsze odbędą się w kwietniu: 27 kwietnia w warszawskim Klubie Stodoła oraz 28 kwietnia w krakowskim Klubie Studio. Dodatkowe koncerty zaplanowane są na maj – 12 maja w Warszawie w Klubie Stodoła i 13 maja w Krakowie.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 16.03.2020