Było ich 27…

 

„Było ich 27…” to tytuł najnowszej publikacji dr Teresy Kaczorowskiej. Książka opisuje Obławę Augustowską z lipca 1945 roku. Promocja książki będzie miała miejsce podczas obchodów 75.rocznicy wydarzenia, w Ogrodach im. Chiune Sugihary. Wydawcą jest Fundacja Historia i Kultura. Gościem specjalnym będzie bard Grzegorz Kucharzewski.

Obława Augustowska, nazywana także obławą lipcową lub „Małym Katyniem”, była operacją przeprowadzoną w lipcu 1945 roku przez oddziały Armii Czerwonej, wojska NKWD oraz wydzielone oddziały LWP i UB. Działania miały na celu rozbicie oraz likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa. Mimo, iż była to jedna z największych zbrodni komunistycznych w „wyzwolonej Polsce”, to jest mało znana.

Teresa Kaczorowska w swojej książce przybliża wydarzenia z lipca 1945 roku poprzez losy 27 młodych kobiet, które stały się ofiarami obławy. Autorka przemierzała wioski i miasteczka północno-wschodniej Polski, szukając śladów tych kobiet. Materiały do książki odnalazła także w archiwaliach IPN w Białymstoku. Powstały dokumentalne reportaże historyczne, uświadamiające, że w tej niewyjaśnionej do dziś powojennej tragedii przepadli bez wieści zarówno mężczyźni, jak i piękne, młode i odważne kobiety. Kobiety, które w konspiracji były sanitariuszkami, łączniczkami, obsługiwały skrzynki kontaktowe, roznosiły rozkazy, korespondencję, ulotki, a nawet broń i amunicję. Kobiety, które prowadziły tajne nauczanie i często walczyły z bronią w ręku. Wiele kobiet z Suwalszczyzny wspierało również podziemie niepodległościowe przygotowując żołnierzom leki z puszczańskich ziół, tkając z lnu płótno na opatrunki, bandaże i koszule. Ukrywały również partyzantów.

Książka Teresy Kaczorowskiej wydana została przez Fundację Historia i Kultura. Promocja publikacji odbędzie się 17 lipca 2020 roku o godzinie 20:00 w Ogrodach im. Chiune Sugihary przy ZSO w Sejnach. Wydarzenie odbędzie się w ramach podczas obchodów 75.rocznicy Obławy Augustowskiej. Współorganizatorami wieczoru autorskiego są Fundacja Historia i Kultura, Biblioteka Publiczna w Sejnach oraz Starostwo Powiatowe w Sejnach. Spotkanie z autorką uświetni swoimi pieśniami bard Obławy Augustowskiej Grzegorz Kucharzewski.

Teresa Kaczorowska urodziła się 2 listopada 1953 roku na Suwalszczyźnie. Wychowywała się na Mazurach,a od 1985 r. mieszka w Ciechanowie. Jest doktorem nauk humanistycznych, dziennikarką, prozaikiem i poetką. Jest autorką kilkunastu prozatorskich książek. Jednymi z najważniejszych są publikacje o zbrodni katyńskiej, z których jedna pt. „Kiedy jesteście, mniej boli…” wydana w j. angielskim w USA jako „Children of the Katyn Massacre”. Najnowsza książka autorki uzupełnia dwie poprzednie publikacje na temat Obławy Augustowskiej. Na podstawie jej badań oraz spotkań ze świadkami historii powstały książki „Obława Augustowska” w 2015 roku i „Dziewczyny Obławy Augustowskiej” w 2017 roku. Na temat Obławy Augustowskiej Teresa Kaczorowska wygłosiła wiele prelekcji w Polsce i zagranicą, m.in. w Brukseli, Hamburgu, czy USA i na kilku konferencjach w kraju. Autorka uhonorowana została wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta w 2010 roku czy Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis w 2014 roku.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 16.07.2020