Barbara Jurkowska – rocznica śmierci poetki

Nie ma już wśród nas Barbary Jurkowskiej poetki, fotografki, ale przede wszystkim Człowieka o krystalicznym sercu, a do tego wielkiej przyjaciółki poetów i miłośniczki poezji. Świat literacki stracił ważną swoją cząstkę.

Barbara Jurkowska zmarła w sobotę 22 lutego 2020 roku. „Są tacy ludzie, którzy, kiedy odchodzą kończy się pewna epoka a świat staje się biedniejszy i brzydszy.” – Wyjaśnia Redaktor Naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski – „Pani Barbara Jurkowska była dobrym duchem miesięcznika „Poezji dzisiaj” i Wydawnictwa Książkowego „IBiS” – bezcennych instytucji niezależnego życia literackiego. Jej wkład serca i umysłu w działalność obu instytucji jak i organizowanych przez nie wydarzeń i festiwali, w tym Światowych Dni Poezji UNESCO i Festiwalu Poezji Słowiańskiej był ogromny. Była skarbnicą wiedzy, pomysłów, kontaktów i almanachem wierszy. Czasem można było mieć wrażenie, że zna twórczość wielu autorów lepiej niż oni sami. Trudno wyobrazić sobie bez niej kontynuację – zarówno wspieranej przez nią działalności wydawniczej jak i festiwali poezji. A jednak – właśnie dlatego – taka kontynuacja jest niezwykle potrzebna. Po to, by jej ciężka praca i wszystkie dobre emocje nie uleciały, nie zniknęły, by były dalej z nami, trwały”. – Uważa Miłosz Manasterski.

Barbara Jurkowska – strach to mówić w czasie przeszłym – była osobą bardzo wrażliwą, a do tego mądrą, o ogromnej kulturze i jednocześnie bardzo skromną.” – Wspomina pisarkę Juliusz Erazm Bolek laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO.

– „Jako poetka miała swój własny niepowtarzalny styl, który oddawał też Jej osobowość i charakter. To słusznie podobało się Czytelnikom, a dzięki Jej wierszom cząstka Jej pozostanie w nas dalej.” – Dodaje Juliusz Erazm Bolek. „Wiersze Barbary Jurkowskiej zawsze były poezją niezwykłą, magiczną choć utkaną z najzwyklejszych szarości, z których składa się życie.” – Powiedział Agencji Informacyjnej poeta i dziennikarz Tomasz Wybranowski.

Barbara Jurkowska – poetka, fotograf, pedagog, etyk, redaktor “Poezji dzisiaj”.

Autorka tomików wierszy „Powroty” (1992), „Obrazy morza / Sea pictures” (2011) książki wydanej w języku polskim i angielskim, „Wizytówki” (2019) książki wydanej w językach: polskim, angielskim, rosyjskim, białoruskim, rumuńskim, włoskim, greckim, niemieckim i bułgarskim. Jej wiersze publikowane były w wielu antologiach (wydawanych w USA, Anglii, Italii, Jakucji, Rosji, Białorusi, Bułgarii, Grecji, Rumunii, Niemczech, Indiach). Wiersze własne oraz przekłady m.in. Iwana Bunina i Tatiany Tołstoj, publikowała w licznych pismach literackich. Współpracowała z wydawnictwami projektując okładki do książek. Przez 10 lat pisała artykuły i zamieszczała zdjęcia w ogólnopolskim tygodniku “Gazeta Szkolna – Aktualności”. W okresie pracy w Polskiej Akademii Nauk otrzymała nagrodę za osiągnięcia w nauce. Przez wiele lat pracowała w szkole (nauczyciel dyplomowany). Uczestniczka Festiwali Poezji m.in. w: Anglii, Niemczech, Białorusi, Jakucji, Rosji i na Wileńszczyźnie. Członek Słowiańskiej Akademii Literatury i Sztuki, SEC – Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Od początku powstania pisma „Poezja dzisiaj” pracowała przy jego redagowaniu, a także przy organizacji Światowych Dni Poezji UNESCO i Festiwali Poezji Słowiańskiej.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /DEC/ 23.02.2020