Babcie i Dziadkowie w styczniu obchodzą swoje święto

Babcie i Dziadkowie to wyjątkowe postacie w życiu każdego z nas. Obdarzają mnóstwem bezwarunkowej miłości, wsparciem i przynoszą wnuczętom wiele radości. 21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka. To wyjątkowe święta zarówno dla nich, jak i dla wnucząt, a także idealna okazja na uhonorowanie tych ważnych osób.

Babcie i dziadkowie to wyjątkowe osoby w życiu każdego. Są równie ważni jak rodzice i z pewnością bardziej pobłażliwi. Wychowują wnuki od najmłodszych lat. Przekazują swoją  wiedzę, rozpieszczają, opowiadają niesamowite bajki, przytulają i kochają bezgraniczną miłością. Z babcinej kuchni nikt nie wychodzi głodny i zawsze znajdzie się dla wnuka jeszcze jeden kawałek pysznego, domowego ciasta. Dziadek widział i wie tak wiele, że chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami i ciekawymi historiami.

Tradycja obchodzenia w Polsce Dnia Babci sięga kilkudziesięciu lat. Pomysł utworzenia święta pojawił się w 1964 roku, w tygodniku „Kobieta i życie”, później zaczął popularyzować go „Express Poznański”.

 

Mieczysława Ćwiklińska
Mieczysława Ćwiklińska

 

Data Dnia Babci została wyznaczona w 1965 roku. 21 stycznia tego roku na jednej z poznańskich scen występowała wielka ówczesna gwiazda kina i teatru – Mieczysława Ćwiklińska. Artystka miała już wówczas 85 lat. Na koniec występu redaktor „Expressu Poznańskiego” Kazimierz Flieger wręczył jej kwiaty oraz tort, ogłaszając jednocześnie o ustanowieniu daty 21 stycznia Dniem Babci. Poznańska idea wprowadzenia nowego święta dość szybko rozprzestrzeniła się po całym kraju.

Święto Dnia Dziadka pojawiło się w Polsce niemal dwie dekady później. W połowie lat osiemdziesiątych XX wieku zapożyczone zostało prawdopodobnie z Ameryki. Popularność w Polsce zyskało równie szybko jak Dzień Babci i stało się równie piękną tradycją.

Od ponad pół wieku każdy szczęśliwie posiadający wnuki w te wyjątkowe dwa dni może wysłuchać życzeń. Dzieci wykonują z tej okazji ręcznie malowane laurki i upominki, by oddać należny hołd ukochanym dziadkom. Tradycją stało się też przygotowywanie okolicznościowych przedstawień w przedszkolach i szkołach.

 

Święta starszego pokolenia obchodzi się w wielu innych krajach świata.

W państwach anglosaskich obchodzi się tak zwany National Grandparents Day, czyli Narodowy Dzień Dziadków. Święto to w Wielkiej Brytanii wypada w pierwszą niedzielę października, zaś w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie obchodzone jest we wrześniu (w niedzielę po Święcie Pracy). Japończycy 14 września mają Dzień Szacunku dla Starszych.  Hiszpanie celebrują Dzień Babci i Dziadka 26 lipca, natomiast we święto to Francji ma charakter ruchomy (w marcu).

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /now/ 13.01.2022

Fot. Mieczysławy Ćwiklińskiej By Nieznany fotograf – scanned from "Tygodnik Ilustrowany" weekly, Issue 8, February 21st, 1937, Warsaw, Poland, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15293096