Adam Lizakowski o Dzikim Zachodzie

 

„Jak zdobyto Dziki Zachód” odpowiada poeta i literaturoznawca Adam Lizakowski w swoim najnowszym tomie wierszy, który autor zaprezentuje 6 grudnia 2018 w Klubie Księgarza na Rynku Starego Miasta w Warszawie.

W “Jak zdobyto Dziki Zachód” najnowszym tomie Adama Lizakowskiego wiersze zostały podzielone na tematykę polską i emigracyjno-amerykańską. Część polska to okres od wybuchu II wojny światowej do dzisiaj, a część amerykańska sięga aż do XVI wiecznej krótkiej historii Kalifornii. Bohaterami tomu są sprzątaczki z Europy Wschodniej, więźniowie obozów koncentracyjnych, osadnicy wojskowi, i zbierania nieudaczników, łowców fortun, amatorów przygód z XVI Europy. Pomiędzy szabrownikami z południowej i centralnej Polski w latach tuż powojennych a emigrantami za chlebem spod Tarnowa w 2013 i marynarzami spod Madrytu z roku 1589 Lizakowski nie stawia znaku równości, ale też nie widzi wielkich różnic.

„Jak zdobyto Dziki Zachód” dedykowany jest ojcu poety przesiedleńcowi ze Wschodu.

Jest to tom o poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi i własnej tożsamości, własnego ja.

Poeta, który doskonale zna dwa światy; kapitalizmu i komunizmu pisze wierszem epickim historycznym o postawie obywatelskiej.

Mistrzami Adama Lizakowskiego są Walt Whitman, Langston Hughes oraz William Carlos Williams. Trzeba też pamiętać o Bobie Dylanie, bez którego poezja Adama Lizakowskiego nie byłaby „nasiąknięta zaangażowaniem społecznym”. Widać to najlepiej w takich wierszach jak ”Grecy w Górach Sowich” czy Ukraińcy w Górach Sowich”.

Druga część książki to wiersze o marzeniach, miłości, poszukiwaniu własnego kąta, małej i dużej ojczyzny, opisywanie Polaków na emigracji i Polski. Adam Lizakowski jest lirykiem, ale jak pisał Czesław Miłosz do Jerzy Giedroycia, rekomendując jego wiersze:„dzika brutalność i energia chwyta to, co jest udziałem wielu Polaków jego pokolenia”. Adriana Szymańska w recenzji jego poezji dodaje: “Lizakowski jest być może pierwszym z prawdziwego zdarzenia polskim poetą emigracyjnym”.

Spotkanie z Adamem Lizakowskim odbędzie się 6 grudnia 2018 r. o godz. 17.00 w w Klubie Księgarza na Rynku Starego Miasta 22/24 w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Aleksander Nawrocki. Oprawa artystyczna Aleksandra Smerechańska. Wiersze Adama Lizakowskiego przeczyta Irena Karel.


Adam Lizakowski (ur. w Dzierżoniowie) – polsko-amerykański poeta, prozaik, tłumacz, laureat Międzynarodowej Nagrody Fundacji Władysława i Nelli Turzańskich (Canada, 2000)  i  Award World Poetry Day UNESCO (2008), Elma Stuckey Poetry Award (2010). Studiował na Columbia College Chicago – creative writing gdzie uzyskał tytuł Bacher of Arts. Studia ukończył z wyróżnieniem Cum Laude. Tytuł magistra (Master of Arts) otrzymał na prestiżowym chicagowskim uniwersytecie Northwestern University. Jest członkiem redakcji kwartalnika “TriQuarterly Online” wydawanego przez ten uniwersytet.

Był wydawcą kwartalnika „Dwa Końce Języka” w Chicago oraz redaktorem naczelnym miesięcznika „Razem” wydawanego w San Francisco. Przez wiele lat publikował w paryskiej „Kulturze”. Autor wielu książek poetyckich, m.in. „Poetyckiej Trylogii Sowiogórskiej”, „Legenda o poszukiwaniu ojczyzny” (2001), „Dzieci Gór Sowich” (2007), oraz „Pieszyckie łąki” (2010).

Adam Lizakowski to niestrudzony promotor polskiej kultury poza granicami kraju, założyciel i właściciel artystyczno-literackiej księgarni „Golden Bookstore” w Chicago, w której odbyło się w latach 1993-1998 ponad dwieście spotkań literacko-artystycznych. Za swoją pracę na rzecz ojczyzny został odznaczony Kawalerskim Krzyżem Orderu Zasługi RP przez Prezydenta RP. (2012). Jest założycielem organizacji poetyckiej, „The Unpaid Rent Poetry Group” oraz “The Polish Arts and Poetry Association” w Chicago.

Adam Lizakowski w latach podczas pobytu w San Francisco zaprzyjaźnił się z Czesławem Miłoszem, któremu amatorskim aparatem robił zdjęcia.

Od Czesława Miłosza otrzymał pond 60 książek Noblisty z jego autografami i wpisanami, dydakacjami i prośbami o uwagę czytelniczą. W roku 2011 na prośbę dyrektora Dolnośląśkiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu udostępnił część swoich zdjęć, które zostały wykorzystane na wystawę pt. “Miłosz po amerykańsku” prezentującą fotografie z dwóch prywatnych archiwów; Andrzeja Miłosza, brata Noblisty oraz własnych z lat 80. i 90.  kiedy fotografował Czesława Miłosza w jego domu w Berkeley w Kalifornii.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /EST/ 04.12.18