80 rocznica urodzin Mariana Opani

Marian Opania to wspaniały polski aktor filmowy, teatralny oraz dubbingowy. Jest wykonawcą piosenki aktorskiej a także znakomitym kabareciarzem. 1 lutego 2023 roku artysta kończy 80 lat.

Marian Opania przyszedł na świat 1 lutego 1943 roku w Puławach. W 1960 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. A.J. ks. Czartoryskiego w Puławach, a cztery lata później Państwowa Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Karierę rozpoczął jeszcze podczas studiów debiutując w 1962 roku w filmie Andrzeja Wajdy „Miłość dwudziestolatków”. Dwa lata później wystąpił na deskach Teatru Klasycznego w Warszawie. Wcielił się wówczas w rolę Księcia Edwarda w sztuce “Edward II” Christophera Marlowe’a w reżyserii Stanisława Bugajskiego.

27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru

Talent aktorski artysty został szybko doceniony. W 1970 roku otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za dwie role: Pawła w „Skoku” i Truchaczka w „Sąsiadach”. Później wystąpił w filmie Antoniego Krauzego „Palec boży”, gdzie wcielił się w postać Tadeusza. Była to jedna z najbardziej złożonych ról w karierze aktora.

Podczas wielu lat pracy artystycznej Marian Opania wystąpił w wielu znakomitych filmach i serialach. Były to m.in. „Człowiek z żelaza”, „Zmiennicy”, „Rozmowy kontrolowane”, „Sauna, „Na dobre i na złe”, „Mała matura 1947”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Bogowie”, „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”. Na koncie ma również wiele znakomitych ról teatralnych. Występował  m.in. w “Brelu” oraz w “Wysockim” czy “Hemarze”. Grywał na deskach teatrów takich jak Teatr Klasyczny w Warszawie, Teatr Studio, Teatr Kwadrat, Teatr Komedia. Od 1981 jest aktorem Teatru Ateneum w Warszawie. Związany jest także z Teatrem Telewizji oraz Teatrem Polskiego Radia.

Rocznica urodzin Krystyny Jandy

Marian Opania jest także znakomitym artystą kabaretowym. Przez wiele lat współpracował z Marcinem Wolskim i kabaretem „60-tka”. Z kolegą po fachu, Wiktorem Zborowskim, tworzył kabaret „Super-duo”. Artysta jest też wykonawcą piosenki aktorskiej. Śpiewał pieśni Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Jacquesa Brela w tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego, teksty Antoniego Słonimskiego, Juliana Tuwima, Mariana Hemara, Jonasza Kofty, Marcina Wolskiego czy Jana Pietrzaka. W 2015 roku nagrał płytę z piosenkami Leonarda Cohena i Jaromira Nohavicy – ”Opania Cohen Nohavica”.

Marian Opania jest laureatem wielu nagród filmowych i artystycznych. Otrzymał m.in. Złotą Palmę na 34. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. nagrodę na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej, nagrodę Teatru Polskiego Radia Wielki Splendor, Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego czy Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Agencja Informacyjna, kultura /NOW/ 31.01.2023 r.