75 rocznica urodzin Krystyny Prońko

 

„Jesteś lekiem na cało zło”, „Psalm stojących w kolejce”, „Małe tęsknoty czy „Deszcz w Cisnej” to tylko niektóre z jej przebojów. Kobieta o wyjątkowym, rozpoznawalnym głosie. Piosenkarka, wokalistka jazzowa, kompozytorka i pedagog muzyczny. 14 stycznia Krystyna Prońko kończy 75 lat.

 

Krystyna Prońko urodziła się w Gorzowie Wielkopolskim w 1947 roku. Uczęszczała do technikum chemicznego, po czym podjęła pracę chemika-analityka w jednym z gorzowskich laboratoriów. Następnie zaczęła studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej w Katowicach. Studia ukończyła z tytułem magistra stuki oraz dyplomem wyróżnionym nagrodą rektorską.

Pierwszą pracę artystyczna podjęła w 1968 roku występując amatorsko w rodzinnym zespole „Reflex”. Wraz z nią w zespole było dwóch braci – Piotr grający na saksofonie oraz Wojtek grający na kontrabasie i gitarze basowej. Z rodzeństwem grało także kilku kolegów. Debiut na dużej scenie Krystyna Prońko miała rok później, gdy wraz z zespołem Respekt wystąpiła na Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu. W kolejnych latach współpracowała jako chórzystka i wokalistka m.in. z Czesławem Niemenem oraz zespołami Skaldowie i Czerwone Gitary. Występowała również jako solistka z Warszawską Orkiestrą Polskiego Radia.

 

Od 1973 roku występowała na Festiwalu w Opolu zyskując coraz większą popularność i uwielbienie publiczności. W 1980 roku Krystynę Prońko okrzyknięto piosenkarką roku. W tym czasie rozpoczęła także karierę pedagoga muzycznego ucząc śpiewu m.in. na Akademii Muzycznej w Katowicach czy Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie. Prowadziła także warsztaty bluesowe w Bolesławcu.

W 1991 roku założyła wydawnictwo płytowe Power Music. Zajmowała się również dziennikarstwem muzycznym prowadząc wiele autorskich programów w radio.

 

Krystyna Prońko jest artystką wielokrotnie nagradzaną, nie tylko w plebiscytach i na festiwalach muzycznych. W 2008 roku wyróżniono ja Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2019 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Krystynę Prońko Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /now/ 13.01.2022