21 sierpnia – Światowy Dzień Optymisty

Światowy Dzień Optymisty został ustanowiony w 2016 roku. Ideą jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebę pozytywnego myślenia i zachęcenie do zmiany swojej postawy na bardziej optymistyczną. Badania pokazują, że optymizm się opłaca. Osoby pozytywnie nastawione są bardziej szczęśliwe, spełnione i co też bardzo ważne zdrowsze!

Światowy Dzień Optymisty został powołany z inicjatywy polskiej Fundacji „Jestem Optymistą”, której założycielem i pomysłodawcą jest Mariusz Pujszo. Instytucja, poprzez swoje działania, pragnie nieść pozytywną ideę i zarażać ludzi optymizmem. Fundacja promuje postawy optymistyczne oraz osoby, które dzięki pozytywnemu nastawienie do życia łatwiej przezwyciężyć przeciwności losu. Organizacja, poprzez swoje działania, popularyzuje pozytywną ideę i zaraża ludzi uśmiechem, który, co do zasady, jest jednym z przejawów radości i szczęścia, wiążą się on z wydzielaniem hormonu endorfiny, zmniejszającej  ból fizyczny i cierpienie psychiczne oraz zwiększa poczucie zadowolenia.

Pozytywne myślenie jest kluczem do szczęścia, gdyż to właśnie takie zachowanie pomaga pełniej celebrować życie. Badania pokazują, że ludzie optymistycznie nastawieni do świata cieszą się lepszym zdrowiem niż pesymiści – są oni mniej podatni m. in. na choroby serca i układu krążenia. Pomimo ogromnych zalet afirmacji życia, w Polsce, odsetek ludzi optymistycznie patrzących w przyszłość jest stosukowo niski.

Gallup International przeprowadził sondaż „End of Year 2014” na grupie 64.000 respondentów z 65 państw. W Polsce badanie przeprowadziła firma Mareco Polska na reprezentatywnej próbie 1000 osób. Wynikał z niego, że Afryka (75 proc.) i Azja (63 proc.) to najbardziej optymistyczne regiony świata, natomiast Europa i Bliski Wschód to najbardziej pesymistyczne regiony.

Dlatego właśnie Światowy Dzień Optymisty ma być motorem napędowym na resztę roku dla wszystkich, którzy potrzebują dawki optymizmu i nadziei. Ideą tego dnia jest dzielenie się optymizmem z innymi w domu, w pracy, na kanałach społecznościowych i wszędzie tam, gdzie można okazywać innym swoją pogodę ducha w taki sposób, by optymistyczna myśl opanowała cały świat i zmieniała życie ludzi na lepsze. Pamiętajmy, że każda zaangażowana osoba przybliża nas do celu, a cel jest jasny – więcej optymizmu, uśmiechu i radości z życia.

Obchody Światowego Dnia Optymisty będą celebrowane przez Fundację „Jestem Optymistą” podczas VII Gali „Optymista Roku 2022” , która odbędzie się w czwartek 18 sierpnia w Warszawie. Podczas uroczystości zostaną wyróżnione inspirujące do optymizmu postacie ze świata nauki, kultury i biznesu oraz przedsiębiorcy, którzy cenieni są za prezentowanie pozytywnego nastawienia do życia i propagowania uśmiechu i optymizmu nawet w trudniejszych sytuacjach.

Wśród grona dotychczasowych laureatów tytułu „Optymista Roku” oraz „Super Optymista Roku” znajdują się m. in. Urszula Dudziak, prof. Michał Kleiber, Otylia Jędrzejczak, dr Leszek Mellibruda, Izabela Trojanowska, Jerzy Gruza, Maciej Orłoś, Czesław Lang, Aleksander Doba, Robert Korzeniowski, Sławomir i Kajra i Marcin Miller.

W trakcie Gali „Optymista Roku 2022”, która odbędzie się w hotelu Renaissance w Warszawie, zostaną wręczone również statuetki „Super Optymista Roku 2022” oraz „Optymista Roku 2022”, a także wyróżnienia: „Super Optymistyczne Małżeństwo Roku 2022”, „Optymistyczna Firma Roku 2022, „Optymistyczne Miejsce Roku 2022”, czy „Optymistyczne Miasto Roku 2022.” Przeprowadzona zostanie także licytacja na rzecz Fundacji.

Gala „Optymista Roku 2022” będzie wspaniałą okazją do spotkania laureatów tego wyróżnienia z ubiegłych lat., a także dobrej zabawy, o którą zadbają zaproszeni artyści. Warto przypomnieć słowa

Winston Churchill brytyjski, mąż stanu, mówca, strateg, pisarz i historyk, malarz, dwukrotnego premier rządu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, laureat nagrody Nobla, w 2002 r., w plebiscycie organizowanym przez BBI, głównego brytyjskiego publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego, został uznany za najwybitniejszego Brytyjczyka wszech czasów. Powiedział on kiedyś: „Jestem Optymistą. Bycie kimkolwiek innym, nie zdaje się być do czegokolwiek przydatne.”

„Optymizm jest motorem postępowania człowieka.” – Uważa Jarosław December z Centrum Informacji. – „Optymizm jest matką Nadziei, która jak wiadomo umiera ostatnia. Jedno i drugie potrzebne jest człowiekowi jak tlen.” – Twierdzi – Uważa Jarosław December z Centrum Informacji.

Więcej informacji na temat Światowego Dnia Optymisty można znaleźć na stronie http://www.jestemoptymista.pl

Agencja Informacyjna, Kultura, /dec/ 4.08.2022