119 rocznica urodzin Mieczysława Fogga

Mieczysław Fogg, a właściwie Mieczysław Fogiel, urodził się 30 maja 1901 roku w Warszawie. Był polskim piosenkarzem, którego kariera trwała przez kilka dziesięcioleci, a jego utwory znane są i śpiewane do dzisiaj.

Mieczysław Fogiel urodził się 30 maja 1901 roku. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. W 1921 rozpoczął pracę w warszawskiej dyrekcji PKP jako kasjer, gdzie pracował do 1935. Od 1922 śpiewał w chórze w kościele Świętej Anny na Krakowskim Przedmieściu. Podczas próby kolęd usłyszał go Ludwik Sempoliński i skierował na naukę śpiewu do profesora Jana Łysakowskiego na wydziale wokalistyki Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina. W 1926 roku przyjął pseudonim artystyczny Fogg, gdy chałturzył  na ślubach i pogrzebach. Debiut w roli piosenkarza Mieczysław Fogg miał w 1928 roku w chórze na scenie Warszawskiego teatrzyku Qui Pro Quo, z którego sceną związany był do 1931 roku. Później kolejno związany był z teatrami i rewiami Banda, Rex, Polonia, Cyrulik Warszawski, Wielka Rewia, Małe Qui Pro Quo i Tip Top. W 1938 roku zadebiutował jako solista, zwyciężając w ogólnopolskim plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia. występował z wieloma artystami Polskiej Piosenki kabaretowej jak Adolf Dymsza, Hanna Ordonówna, czy Zula Pogorzelska. Był pierwszym polskim artystą estradowym, którego występ nadała Telewizja Polska. Wystąpił na antenie 5 października 1938 roku i 26 sierpnia 1939 w pokazie próbnej transmisji telewizyjnej nadawanej z wieżowca Prudential w Warszawie.

Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz AK. Śpiewał w szpitalach, na barykadach i w schronach. Za udział w Powstaniu otrzymał Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami. W okresie okupacji wspierał swoich żydowskich przyjaciół.

Po wojnie w latach 1945-46 prowadził przy ulicy Marszałkowskiej 119 własną kawiarnię artystyczną Cafe Fogg, a później do 1951 roku kierował wytwórnią płyt gramofonowych Fogg Records. Od 1946 roku występował w programach estradowych, gdzie towarzyszyły mu żeńskie zespoły. w 1958 roku po raz drugi zwyciężył w plebiscycie Polskiego Radia.

W trwającej ponad 60 lat karierze Mieczysław Fogg wystąpił na blisko 16 koncertów. Śpiewał w 25 krajach Europy oraz w Brazylii, Izraelu, na Cejlonie w ośrodkach polonijnych Nowej Zelandii, Australii i wielokrotnie w USA i Kanadzie. Ze względu na długą karierę jeszcze za życia stał się symbolem kultury polskiej XX wieku.  Zmarł 3 września 1990 roku w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu Bródnowskim.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 28.05.2020