Kompas Sztuki – ranking najlepszych polskich artystów współczesnych

Kompas Sztuki to ranking, który zaistniał w 2007 roku, by usystematyzować rynek polskiej sztuki. Kompas jest wskazówką dla kolekcjonerów i inwestorów, ale także dla galerii, domów aukcyjnych oraz samych artystów.

Ranking powstaje od 2007 roku, a tegoroczna edycja jest już 10. Kompas Sztuki do 2014 roku ukazywał się co roku a od 2014 roku co trzy lata.

Ranking pełni rolę edukacyjną, stanowiąc idealną ściągę dla miłośników sztuki. Bierze w nim udział 71 czołowych galerii, zarówno prywatnych ( Galeria Starmach, Zderzak, Piękna Gallery, Propaganda, Beta 16, Artemis) jaki publicznych – CSW Zamek Ujazdowski, Bunkier Sztuki, MOCAK, BWA Zielona Góra.

– Zderzenie tych dwóch światów pozwala na wyłonienie, na ile jest to możliwe w miarę obiektywnej  grupy twórców uznanych za najlepszych artystów współczesnych. Podany podział punktów na galerie komercyjne i publiczne pozwala zorientować się, którzy artyści przez kogo są bardziej preferowani. Właściciele  lub dyrektorzy, wszyscy wysokiej klasy profesjonaliści mogą zgłosić dziesięciu artystów. Pierwszy otrzymuje 10 pkt., drugi 9, kolejny 8 itd. – opisuje autorka rankingu, Kama Zboralska.

Galerie zgłaszają swoich artystów kierując się ich osiągnięciami, takim jak prestiżowe wystawy czy nagrody. Ranking obejmuje zarówno artystów tworzących po 1945 roku z różnych dyscyplin sztuki. Tegorocznym liderem po raz kolejny została rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz.

– Od początku istnienia rankingu ścisła czołówka, to jedni z najwybitniejszych artystów współczesnych a ich dzieła osiągają najwyższe ceny. Liderem KS 2020, po raz kolejny została wybitna rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz, analogicznie jak w 2017 roku pokonała Alinę Szapocznikow. W sumie otrzymała 188 głosów. Abakanowicz od wielu lat znana jest prawie na wszystkich kontynentach.  Po  śmierci artystki (2017) nowojorska Marlborough Gallery, z którą Abakanowicz współpracowała kilkadziesiąt lat, przypomniała jej wyjątkową twórczość.  – mówi Kama Zboralska.

W 2019 roku w Muzeum Narodowym w Rydze odbyła się prezentacja rzeźb artystki . Następnie w rozszerzonej wersji rzeźby zostały zaprezentowane w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W 2020 roku mija 90 rocznica urodzin artystki. Z tej okazji na czerwiec planowano w Londynie retrospektywną ekspozycję. Rzeźby Abakanowicz są wyjątkowe i doceniane w świecie , również cenowo. W 2019 roku  „Caminando” zostało sprzedane za ponad 8 mln złotych – co jest najwyższą ceną w historii polskiego rynku aukcyjnego.

Magdalena Abakanowicz
Caminando (zestaw 20 figur), 1998/1999
brąz, 174 x 69,9 x 50,2 cm
Desa Unicum 29.10.2019, fot. Artinfo.pl

Ranking Kompas Sztuki organizowany jest przez eksperta rynku sztuki Kamę Zboralską. Poza Kompasem Sztuki, ze względu na duże zainteresowanie sztuką młodych artystów, organizowany jest również  Kompas Młodej Sztuki. Zrzesza on artystów do 35 roku życia. W Kompasie Młodej Sztuki przez lata znaleźli się artyści, którzy na tyle umocnili swoją pozycję, by z biegiem czasu znaleźć się także w rankingu Kompasu Sztuki.

Kama Zboralska jest ekspertem rynku sztuki, autorką Kompasu Sztuki i Kompasu Młodej Sztuki. Prowadzi wykłady m.in. na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Kuratorka Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Autorka cyklu książek: „Sztuka inwestowania w Sztukę. Przewodnik po galeriach”, pierwszy tom wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w konkursie na „Najpiękniejsze książki roku 2003”. Autorka albumu „Galeria (-1) Polski Komitet Olimpijski. Wystawy sztuki współczesnej 2006–2016” (2016) oraz współautorka zbiorowej publikacji „Olimpijskie Konkursy Sztuki. Wawrzyny Olimpijskie” (PKOI, 2012). Ostatnia publikacja – „101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących”. Stypendystka FPT ZAiKS-u.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 13.05.2020