Kalendarz dla homo sapiens

Elektronika zmienia życie. Jednak są obszary gdzie tradycja ma się dobrze. Przykładem są kalendarze ścienne. Łączą one w sobie funkcje dekoracyjne i informacyjne.

 

Jeśli chodzi o kalendarze ścienne, to dominującą funkcję w nich mają ilustracje. Przeważnie są to zdjęcia: krajobrazów lub zwierząt. Są też kalendarze artystyczne. Przykładem są wydawnictwa tworzone przez spółkę autorką Luiza Kwiatkowska (grafiki) i Juliusz Erazm Bolek (aforyzmy). W przypadku tej dwójki artystów można śmiało mówić o „narodzeniu nowej świeckiej tradycji”.

 

Historia tworzenia kalendarzy artystycznych przez Luizę Kwiatkowską i Juliusza Erazma Bolka zaczyna się w 2007 roku kiedy wydali pierwsze swoje ścienne Wydawnictwo „Flash”. Kalendarz na 2020 rok nosi nazwę „Homo sapiens” i stanowi pewien przełom w działalności spółki artystycznej. Po raz pierwszy w historii kalendarzy istoty ludzkie stały jednoznacznymi podmiotami tekstów napisanych przez Juliusza Erazma Bolka. Wcześniej też się pojawiały jako bohaterowie epigramatów jednak głównymi tematami były pojęcia takie jak „miłość”, „tajemnica” itp.

 

Kalendarz „Homo sapiens 2020” różni się od wcześniejszych również treści graficznej. Na ilustracjach prawie zawsze pojawiały się postacie. Tak też dzieję się w najnowszym kalendarzu. Jednak w przypadku kalendarza „Homo sapiens” na każdym rysunku człowiekowi towarzyszy zwierzę, a konkretnie kot. Wydaje się, że ma to uzmysławiać, że czworonogi to także istoty myślące. W tym przypadku chodzi nie tylko o podniesienie zwierząt do rangi ludzi czy zrównanie ich, lecz przekazanie Wiadomości, że mieszkańcami, a nawet właścicielami planety Ziemia jest nie tylko gatunek ludzki.

 

W 2020 roku partnerem kalendarza „Homo sapiens”, którego twórcami są Luiza Kwiatkowska i Juliusz Erazm Bolek jest drukarnia Dorogowiec.pl . Tradycje poligraficzne tego zakładu sięgają 1947 roku. Drogowiec.pl ceniony jest za wysoka jakość wykonywanych usług, zwłaszcza związanych z drukowaniem książek i albumów.

 

Luiza Kwiatkowska jest plastykiem. Zajmuje się między innymi malarstwem, grafiką, rysunkiem, projektowaniem graficznym, fotografią i montażem wideo. W 2005 r. obroniła z wyróżnieniem dyplom w Pracowni Plakatu Prof. Mieczysława Wasilewskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2007 r. roku jako asystentka w dyplomującej pracowni projektowania plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego. Pracę doktorską obroniła w 2010 r. na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, podejmując tematykę bezdomności miejskich kotów. Od 2016 r. jest wykładowcą w pracowni komunikacji wizualnej, gdzie prowadzi zajęcia z projektowania graficznego. Od 2018 r. jest wykładowcą w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania na kierunku Grafika w Warszawie. Twórcze poszukiwania kontynuuje w takich dziedzinach jak grafika wydawnicza, ilustracja, plakat, fotografia. Zajmuje się również obrazem ruchomym tworząc wideoklipy. Jej prace publikowane są w prasie. Jest autorką wystaw indywidualnych, m. in. „Flash”, „Amor Omnia”, „Stacatto”, „Aha”, „Arcanum”, „Sekrety Życia”, które prezentowane były w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Jej plakaty prezentowano na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach oraz na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie. Lubi pracę ze studentami i ich ciekawe spostrzeżenia. Współtworzy pracownię Stalowa 13. Koty to jej bratnie dusze.

 

Juliusz Erazm Bolek jest pisarzem, laureatem Nagrody Światowego Dnia Poezji, ustanowionego UNESCO za książkę „Abracadabra”. Jego poemat „Corrida” został wyróżniony tytułem „Wiersz Roku”. Rok później publikacja została uznana za „Książkę Roku”, a autor otrzymał nagrodę „Złote Pióro”. Juliusz Erazm Bolek bada granice formy. W efekcie swych peregrynacji napisał opowiadanie „Serpentyna” w drugiej osobie liczby pojedynczej, wiersze dialogowe oraz stworzył nowy gatunek literacki, tak zwany emaliowany felieton poetycki (połączenie felietonu z wierszem). Zajmuje się również poezją konkretną. Prace znalazły się w książce „Litery i symbole”. Co roku pisze wiersze z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Wynalazł też i opatentował nową formę książki – „bodybook”, którą można powiesić na szyi. Autor szuka także nowych form prezentowania literatury. Tworzy plakaty poetyckie. Były one prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych. Prace ukazały się w dwóch albumach „Och! Ziemio Ty Moja” i „Obrazy ze słów”. Jego książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” pobiła Rekord Guinnessa na największy tom wierszy. Twórczość Juliusza Erazma Bolka została przetłumaczona na ponad 30 języków. Jest redaktorem naczelnym niezależnego pisma artystycznego „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli”.

 

Drogowiec.pl to drukarnia offsetowa, której historia zaczyna się jeszcze w 1947 roku. Specjalizuje się w druku książek, czasopism, ulotek i materiałów reklamowych. Drogowiec.pl jest ceniony przez klientów za najwyższą jakość co sprawia, że z usług drukarni korzystają wydawnictwa w całej Europie. Adres: ul. Bartycka 22 B, lok. 21 A, 00-716 Warszawa, tel.: 41 347 15 00 adres email: biuro@drogowiec.pl , www.drogowiec.pl

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /DEC/ 20.01.2020 r.